25/04/2024 - 13:55

Νίκη - πρόκριση και συνεχίζουν να ονειρεύονται οι Γυναίκες του ΟΦΗ

Tρίκαλα - ΟΦΗ 0-2 και επόμενος αντίπαλος ο ΠΑΟΚ στα ημιτελικά

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη και πρόκριση για τον ΟΦΗ, με αντίπαλο τα Τρίκαλα με σκορ 0-2, για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.

Στην επόμενη - ημιτελική - φάση, οι Ομιλίτισσες θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ εντός έδρας, σε μονό νοκ άουτ αγώνα στο ΒΑΚ, μετά τη χθεσινή του νίκη με τον ΠΑΟ στην παράταση.

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, με γκολ της Μουστάκ. Και στο 24ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά του, με σκόρερ τη Ζέρβα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΟΦΗ, την ερχόμενη Κυριακή 28/4 στις 13.00 στο ΒΑΚ, με αντίπαλο τις Σειρήνες Γρεβενών, για την 24η αγωνιστική της Α' Εθνικής Γυναικών.

Το δελτίο Τύπου του Ερασιτέχνη ΟΦΗ:

Τα κορίτσια του ΟΦΗ, γράφουν ιστορία!

Με δυο γκολ μέσα σε 7 λεπτά απο την Μουστάκ (17') και τη Ζέρβα (24'), πήραν τη νίκη πρόκριση στα Τρίκαλα (0-2) και τώρα θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό, τον ΠΑΟΚ, σε νοκ άουτ παιχνίδι που θα γίνει στο Ηράκλειο, για μια θέση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος!

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε δύσκολα στην παράταση με 1-0 τον Παναθηναϊκό και πήρε και αυτός την πρόκριση στα ημιτελικά.

Μεγάλες στιγμές για την ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών του ΟΦΗ, η οποία κάνει πρωταθλητισμό στην Α' Εθνική (είναι στη δεύτερη θέση πίσω απο τον ΠΑΟΚ), αλλά πλέον κάνει μεγάλα όνειρα και στο Κύπελλο Ελλάδος!

Τις επόμενες μέρες η ΕΠΟ, θα ορίσει την ημερομηνία για τον ιστορικό ημιτελικό του ΟΦΗ με τον ΠΑΟΚ, στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο, στον οποίο σε νοκ-άουτ παιχνίδι, τα κορίτσια του ΟΦΗ, θα διεκδικήσουν την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, για πρώτη φορά στην ιστορία τους!

ΟΦΗ (Κώστας Παντζαρίδης): Γκούρτνερ, Δρακογιαννάκη, Κουκουλάκη, Σηφάκη, Κωνιωτάκη, Ζέρβα, Μουστάκ, Πατερνά, Πλατανιά