21/04/2024 - 15:28

Έδειξαν ψυχή και μπορούσαν τη νίκη οι Γυναίκες του ΟΦΗ

Αστέρας Τρίπολης - ΟΦΗ 1-1

Ισόπαλος με σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο ΟΦΗ, κόντρα στον Αστέρα στην Τρίπολη, για την 23η αγωνιστική της Α' Εθνικής Γυναικών.

Έτσι, οι Ομιλίτισσες έφθασαν στους 53 βαθμούς και παραμένουν στη 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Αστέρας υποχώρησε στην 5η θέση με 38 βαθμούς, καθώς τον προσπέρασε η ΡΕΑ για έναν πόντο.

Η ομάδα του Κώστα Παντζαρίδη πήγε στην Αρκαδία με πολλές σημαντικές απουσίες, καθώς δεν αγωνίστηκαν οι τιμωρημένες Ριμπάνσκα, Κυδωνάκη και Μπριάνα, κόντρα σε μια πολύ δυνατή ομάδα, που προερχόταν από το διπλό κόντρα στον ΠΑΟ.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τον ΟΦΗ να μην μπαίνει καλά στο πρώτο μέρος και να δέχεται γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο να έχει τον πλήρη έλεγχο και να ισοφαρίζει και να διεκδικεί την πλήρη ανατροπή.

Στο 29ο λεπτό οι γηπεδούχες άνοιξαν το σκορ. Μετά από κομπίνα σε φάουλ έξω από την περιοχή, η Φιγκέιρας έπιασε το δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία, με την Γκουρτνερ να μην μπορεί να αποσοβήσει το 1-0 για τον Αστέρα.

Στο 50ο λεπτό, ο ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όταν η Ζέρβα πέρασε και την αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως οι παίκτριες του Αστέρα πρόλαβαν και απομάκρυναν σε κόρνερ, πριν η μπάλα καταλήξει στο άδειο τέρμα. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, η Γρηγοριάδου μπλόκαρε το σουτ της Μουστάκ.

Η ισοφάριση ήρθε τελικά για τις Ομιλίτισσες στο 57ο λεπτό! Η Ζέρβα έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα έφθασε στη Μουστάκ μέσα στην περιοχή, που από κοντά έγραψε το 1-1 για τον ΟΦΗ.

Στο 87ο λεπτό ο ΟΦΗ έφθασε κοντά στην ανατροπή, όταν η τερματοφύλακας του Αστέρα έσωσε τελευταία στιγμή την ομάδα της απο αυτογκόλ.

Αστέρας Τρίπολης: Γρηγοριάδου, Μελισσού, Φιγκέιρας, Ντούρκοβιτς, Τζαφέρη, Καραγιάννη, Μοσκοφίδου, Ματζάνα, Δρακωνάκη, Γούλα, Μπάσκα

ΟΦΗ (Κώστας Παντζαρίδης): Γκούρτνερ, Σηφάκη, Κωνιωτάκη, Πέιου, Πλατανιά (84' Παπακωνσταντή), Μουστάκ (84' Αραβιάκη), Δρακογιαννάκη, Αεράκη (60' Καλαμπέροβα), Πατέρνα, Ζέρβα (77' Κατιρτσίδου), Κουκουλάκη