27/03/2024 - 18:05

Άνετο διπλό στα Χανιά και πρόκριση για τις Γυναίκες του ΟΦΗ

Ποσειδώνας - ΟΦΗ 0-4 για το Κύπελλο Ελλάδας

Άνετη εκτός έδρας νίκη για τον ΟΦΗ, κόντρα στον Ποσειδώνα στο Κολυμβάρι Χανίων με σκορ 0-4 και πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών, που επανεκκίνησε φέτος από την ΕΠΟ.

Στο επόμενο διάστημα αναμένεται η κλήρωση από την ομοσπονδία, όπου θα γίνουν γνωστοί οι αντίπαλοι της προημιτελικής φάσης του θεσμού.

O Kώστας Παντζαρίδης παράταξε την ομάδα του ξανά με αρκετές αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα, κάνοντας rotation σε σχέση με τους αγώνες πρωταθλήματος, ενώ πήραν χρόνο συμμετοχής και τρία κορίτσια από την ομάδα υποδομής του ΟΦΗ Β (Μοσχάμπαρη, Σπαθαράκη, Ροβυθάκη).

Οι Ομιλίτισσες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, με γκολ της Νάσιας Πέιου, μετά από ασίστ της Θένιας Ζέρβα (0-1).

Ο ΟΦΗ διπλασίασε τα τέρματά του τρία λεπτά αργότερα, με αυτογκόλ που πέτυχαν οι γηπεδούχες (0-2).

Το 0-3 ήρθε από την Ελευθερία Δρακογιαννάκη, ξανά με ασίστ της Ζέρβα στο 38ο λεπτό, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Tα κορίτσια του ΟΦΗ συνέχισαν να σκοράρουν και στο δεύτερο μέρος, με την Πάρη Κωνιωτάκη να γράφει το τελικό 0-4 στο 61ο λεπτό.

Επόμενη αναμέτρηση για τις Ομιλίτισσες, την ερχόμενη Κυριακή (31/3 - 16.00) στο ΒΑΚ, στο κρητικό ντέρμπι με αντίπαλο τη ΡΕΑ, για την 21η αγωνιστική της Α' Εθνικής Γυναικών.

ΟΦΗ (Κώστας Παντζαρίδης): Στανίνου, Κατιρτσίδου, Κωνιωτάκη, Γουνάκη, Παπακωνσταντή, Πέιου, Δρακογιαννάκη, Ζέρβα, Μπριάνα, Αεράκη, Πλατανιά