23/04/2023 - 14:49

Ιστορικό διπλό με τριάρα για τις Γυναίκες του ΟΦΗ!

ΑΕΛ - ΟΦΗ 0-3

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τις Γυναίκες του ΟΦΗ, μέσα στη Λάρισα με αντίπαλο την ΑΕΛ, για τη 2η αγωνιστική της Α' Εθνικής.

Μια επικράτηση που έχει και συμβολική σημασία, καθώς πρόκειται για την πρώτη στην Ιστορία του ΟΦΗ, στη φετινή παρθενική του συμμετοχή σε μίνι πρωτάθλημα για την ανάδειξη πρωταθλητή.

Η κρητική ομάδα πήρε νωρίς το προβάδισμα, μόλις στο 11ο λεπτό με γκολ της Χαμαλίδου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ κατάφερε να "καθαρίσει" τη νίκη, με δύο γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο!

Στο 77ο λεπτό και πάλι η Χαμαλίδου έκανε το 0-2 και στο 79ο λεπτό η Πέιου σημείωσε το 0-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η νίκη του ΟΦΗ θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερη, καθώς είχε και δύο δοκάρια, με τις Ριμπάνσκα και Πέιου.

Η γηπεδούχος ομάδα ολοκλήρωσε τον αγώνα με αριθμητικό μειονέκτημα, καθώς είχε αποβολή παίκτριας στο 87ο λεπτό.

ΑΕΛ: Μαργαρίτη, Καμάτσο, Νικολαΐδου, Κόντου, Ζαχείλα, Καπαρέλη, Σκωτεινιώτη, Βαρέλα, Γούλα, Καραλεξίδου, Στρουμπέλοβα

ΟΦΗ (Σταμάτης Μαματζάκης): Ζαχαρίου, Κυδωνάκη, Κωνιωτάκη, Πατερνά, Κουκουλάκη, Αεράκη, Καραλουκά, Πέιου, Καλαμπέροβα, Χαμαλίδου, Ριμπάνσκα

Έπαιξαν και οι Τριβυζάκη, Αραβιάκη και Παπακωνσταντή.