21/12/2023 - 14:55

Νίκη με ανατροπή και δεύτερη θέση για τον ΟΦΗ!

Βόλος - ΟΦΗ 2-3

Νέα σπουδαία νίκη για τον ΟΦΗ με σκορ 2-3, κόντρα στον Βόλο στο ΕΑΚ της θεσσαλικής πόλης, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της Α' Εθνικής Γυναικών, που είχε αναβληθεί τον Σεπτέμβρη, λόγω των καταστροφών από την κακοκαιρία.

Aν και αγωνίστηκαν χωρίς την πρώτη σκόρερ τους, Νικόλ Ριμπάνσκα και βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, οι Ομιλίτισσες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και τη αντίδραση για να ισοφαρίσουν και να γυρίσουν γρήγορα το παιχνίδι υπέρ τους, παρά το γεγονός ότι είχαν να αντιμετωπίσουν και την κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια, στα οποία αντεπεξήλθαν άριστα, με 4x4 νίκες σε 13 ημέρες!

Mε αυτό το τρίποντο, η ομάδα του Κώστα Παντζαρίδη έφθασε στους 24 βαθμούς, με 8 νίκες σε 9 ματς, προσπέρασε τον ΠΑΟ στη βαθμολογία και θα κάνει γιορτές ως μόνη 2η στην κατάταξη του πρωταθλήματος, πίσω μόνο από τον ΠΑΟΚ που έχει το απόλυτο.

Οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά στον αγώνα, για να αιφνιδιάσουν τα κορίτσια του ΟΦΗ και προηγήθηκαν μόλις στο 11ο λεπτό, με γκολ της Κιέκου.

Όμως οι Ομιλίτισσες αντέδρασαν άμεσα και έφθασαν στην ισοφάριση στο 13ο λεπτό, με γκολ της Μουστάκ.

Στο 24ο λεπτό ήρθε και η ανατροπή για τον Όμιλο, με γκολ της Καλαμπέροβα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ πήρε αέρα δύο τερμάτων, στο 49ο λεπτό, με κεφαλιά της Μουστάκ.

Το μόνο που κατάφερε ο Βόλος, ήταν να μειώσει το σκορ σε 2-3, στο 92ο λεπτό, με αυτογκόλ της Κουκουλάκη.

ΟΦΗ: Γκούρτνερ (87′ Στανίνου), Παπακωνσταντή, Σηφάκη (60′ Γουνάκη), Πέιου, Μουστάκ, Κυδωνάκη, Αεράκη (80′ Ξυλούρη), Ραπάνη (85′ Κατιρτσίδου), Καλαμπέροβα, Ζέρβα, Κουκουλάκη