27/02/2022 - 16:48

Δεν κράτησαν τη νίκη οι Γυναίκες του ΟΦΗ

ΟΦΗ - Αβαντίδες Χαλκίδας 1-1

Ισόπαλος με σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο ΟΦΗ στον Κρουσώνα, στο ντέρμπι κορυφής κόντρα στις Αβαντίδες Χαλκίδας, για τη 12η αγωνιστική της Α' Εθνικής Γυναικών.

Με αυτό το αποτέλεσμα η κρητική ομάδα έφθασε στους 20 βαθμούς και παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ η πρωτοπόρος ομάδα της Χαλκίδας έφθασε στους 24 βαθμούς.

Το γεγονός ότι στον πρώτο γύρο οι Αβαντίδες είχαν επικρατήσει με σκορ 5-1, δείχνει τη μεγάλη πρόοδο που έχουν κάνει τα κορίτσια του ΟΦΗ τους τελευταίους μήνες.

Πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε η Μαίρη Κοκοτσάκη , η οποία υπηρέτησε τον ΟΦΗ για αρκετά χρόνια και σήμερα βρέθηκε αντίπαλη για πρώτη φορά.

Στο 8ο λεπτό ήρθε μια περίεργη φάση. Ο διαιτητής υπέδειξε ότι η τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων έπιασε την μπάλα έξω από την περιοχή, όμως δεν της έδειξε καμία κάρτα.

Το εκτέλεσε απευθείας η Ριμπάνσκα και έστειλε την μπάλα στη γωνία, ανοίγοντας το σκορ για τον ΟΦΗ, στην πρώτη της εμφάνιση με τη φανέλα του Ομίλου.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες πίεσαν για να ισοφαρίσουν, όμως στις περισσότερες φορές βρήκαν απέναντί τους την Ισλανδή τερματοφύλακα του ΟΦΗ, που ήταν σε ετοιμότητα.

Αυτό κράτησε μέχρι το 79ο λεπτό, όταν οι Αβαντίδες έκαναν το 1-1, με σουτ της Πλυτά μέσα από την περιοχή, μετά από σέντρα της Λάγιου.

ΟΦΗ (Σταμάτης Μαματζάκης): Ντανιελσντότιρ, Κατιρτσίδου, Παπακωνσταντή, Κουκουλάκη, Κυδωνάκη, Πέιου, Τριβυζάκη, Νικηταρά (70' Αεράκη), Ριμπάνσκα, Αραβιάκη (90' Αραβιάκη), Ίσραελ

Αβαντίδες (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Γιαννακούλη, Μπιασούλη, Τζαφέρη, Κατοπώδη, Κοκοτσάκη, Άκσα, Λάγιου, Μελισού, Πίθουλα, Πλυτά, Μακρή