08/01/2023 - 13:46

Ήττα για τον ΟΦΗ στο ντέρμπι κορυφής

ΟΦΗ - Εργοτέλης 0-3

Με το αριστερό μπήκε ο ΟΦΗ στο 2023, καθώς γνώρισε την ήττα στο ηρακλειώτικο ντέρμπι κορυφής κόντρα στον Εργοτέλη, στο γήπεδο του Κρουσώνα με σκορ 0-3, για την 6η αγωνιστική της Α' Εθνικής Γυναικών.

Έτσι, ο Όμιλος παρέμεινε στους 12 βαθμούς και στη 2η θέση, με αγώνα περισσότερο, ενώ ο Εργοτέλης ανέβηκε στους 16 βαθμούς, παίρνοντας διαφορά στη μάχη για την πρώτη θέση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν περισσότερο ισορροπημένο και ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Όμως στο δεύτερο μέρος, η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά του Εργοτέλη.

Στο 60ο λεπτό ο συμπολίτης άνοιξε το σκορ, με γκολ της Ζέρβα.

Στο 69ο λεπτό ο Εργοτέλης κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα η Τζόνσον.

Στο 76ο λεπτό οι φιλοξενούμενες έμειναν με 10 παίκτριες και έδωσαν νέες ελπίδες στον ΟΦΗ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Όμως στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εργοτέλης βρήκε και τρίτο γκολ, με την Μπράουν.

To δελτίο Τύπου του Ερασιτέχνη ΟΦΗ:

Ηττα για τα κορίτσια του ΟΦΗ στο ντέρμπι με τον Εργοτέλη

Με ήττα μπήκε στο 2023 και η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΟΦΗ, η οποία στο ντέρμπι με τον Εργοτέλη, που έγινε στο γήπεδο του Κρουσώνα, για την Α' Εθνική γυναικών, γνώρισε την ήττα με 0-3.

Το σκορ αδικεί τον ΟΦΗ, ο οποίος δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, σε αντίθεση με τον Εργοτέλη.

Παράλληλα, δεν έλειψαν και τα παράπονα απο πλευράς ΟΦΗ, για την διαιτησία του Σταυρουλάκη απο το Ρέθυμνο, κυρίως για την φάση του πέναλτι με το οποίο ο Εργοτέλης κάνει το 0-2, αλλά και για ένα πέναλτι στη Χαμαλίδου, το οποίο δεν δόθηκε.

Πάντως το παιχνίδι, ήταν μια διαφήμιση του γυναικείου ποδοσφαίρου, μεταξύ δυο ομάδων που πρωταγωνιστούν στο Νότιο Ομιλο της Α' Εθνικής.

Να σημειωθεί ότι το παιχνίδι παρακολούθησε πολύς κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο του Κρουσώνα, για να στηρίξει την προσπάθεια των κοριτσιών του ΟΦΗ.

Τα πάντα στο παιχνίδι, έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς το πρώτο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο 60' ο Εργοτέλης, προηγήθηκε με γκολ της Ζέρβα (0-1).

Στο 69' ο Εργοτέλης πέτυχε και δεύτερο γκολ (0-2), με εύστοχο χτύπημα πέναλτι της Τζόνσον, το οποίο αμφισβητήθηκε απο πλευράς ΟΦΗ.

Στις καθυστερήσεις ο Εργοτέλης, πέτυχε και τρίτο γκολ με την Μπράουν, για το τελικό 0-3.

ΟΦΗ: Ζαχαρίου, Σηφάκη, Κουκουλάκη, Κατιρτσίδου, Πέιου, Τριβυζάκη, Αεράκη, Κυδωνάκη, Καραλουκά, Χαμαλίδου, Rybanska.

Eπαιξαν και οι Πατέρνα, Karabelova, Παπακωσταντή.