26/02/2023 - 14:46

ΟΦΗ - Δόξα 4-1: Άνετη νίκη αφιερωμένη στην Κατιρτσίδου!

ΟΦΗ - Δόξα Πηγαδακίων 4-1

Άνετη νίκη για τον ΟΦΗ, χωρίς να πιάσει το peak της απόδοσής του, κόντρα στη Δόξα Πηγαδακίων στο Γεντί Κουλέ, για τη 12η αγωνιστική της Α' Εθνικής Γυναικών.

Οι παίκτριες του ΟΦΗ εμφανίστηκαν πριν την έναρξη με μπλουζάκια που σχημάτιζαν το όνομα της μεγάλης άτυχης, Μαρίας Κατιρτσίδου, που υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού και υποβλήθηκε σε επέμβαση αποκατάστασης, πριν μερικές ημέρες.

H κρητική ομάδα παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή της, κόντρα στην ουραγό του νοτίου ομίλου.

Η αναμέτρηση διεξήχθη με πάρα πολύ δυνατό αέρα, που δε βοηθούσε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστριών των δύο ομάδων.

Ενώ υπήρξαν και πολλές δυνατές μονομαχίες, με το παιχνίδι να διακόπτεται συχνά λόγω τραυματισμών και την αναγκαία επέμβαση του γιατρού του αγώνα.

Το 1-0 έγινε στο 16ο λεπτό για τον ΟΦΗ, με εξαιρετικό σουτ της Καλαμπέροβα έξω από την περιοχή.

Στο 30ο λεπτό η Πέιου πήρε το ριμπάουντ, μετά από τετ α τετ της Χαμαλίδου και με τεχνικό σουτ, έστειλε την μπάλα στη γωνία, κάνοντας το 2-0 για τον ΟΦΗ.

Το 3-0 ήρθε στο 56ο λεπτό για την κρητική ομάδα, μετά από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας, η Χαμαλίδου έκανε τη σέντρα από δεξιά και η Κυδωνάκη με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 64ο λεπτό ήρθε η μείωση του σκορ για τη Δόξα. Μετά από λάθη και ασυνεννοησία στην άμυνα του ΟΦΗ, η Πότσιου από κοντά έκανε το 3-1.

Το 4-1 ήρθε στο 85ο λεπτό, με τη Χαμαλίδου να περνάει και την αντίπαλη τερματοφύλακα και να σκοράρει στην κενή εστία.

Με αυτή τη νίκη, οι Ομιλίτισσες έφθασαν στους 25 βαθμούς σε 11 αγώνες και παραμένουν στη 2η θέση της βαθμολογίας.

ΟΦΗ (Σταμάτης Μαματζάκης): Ζαχαρίου (82' Ζάρι), Κυδωνάκη, Κωνιωτάκη, Σηφάκη (57' Πατερνά), Παπακωνσταντή, Τριβυζάκη, Πέιου, Καλαμπέροβα, Χαμαλίδου, Αεράκη, Αραβιάκη (80' Μανιά)