19/12/2021 - 15:25

Ανατροπή στην καταιγίδα για τις Ομιλίτισσες του ΟΦΗ!

ΟΦΗ - Ολυμπιάδα Υμηττού 3-1

Σπουδαία νίκη με ανατροπή για τον ΟΦΗ, με σκορ 3-1 κόντρα στην Ολυμπιάδα Υμηττού, για την 9η αγωνιστική της Α' Εθνικής Γυναικών, με την οποία έκλεισε ο α' γύρος της κανονικής σεζόν.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο του Κρουσώνα υπό αντίξοες συνθήκες, με πολύ κρύο και δυνατή βροχή, με τις δύο ομάδες να αναγκάζονται να αλλάξουν εμφανίσεις στο ημίχρονο.

Στο 15ο λεπτό η Ολυμπιάδα άνοιξε πρώτη το σκορ, με κεφαλιά της Μπούτλα μετά από εκτέλεση κόρνερ, κάνοντας το 0-1.

Ο ΟΦΗ έφθασε στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με κεφαλιά της Ίσραελ, μετά από σέντρα της Νικηταρά, σημειώνοντας το 1-1.

Οι Ομιλίτισσες έφθασαν στην ανατροπή στο 75ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ και την Κυδωνάκη να κάνει από κοντά το 2-1 για τον ΟΦΗ.

Στο 80ο λεπτό η ομάδα του Σταμάτη Μαματζάκη καθάρισε τον αγώνα, όταν μετά από γρήγορη αντεπίθεση η Ίσραελ βρήκε αμαρκάριστη στα αριστερά της την Αραβιάκη, που δε δυσκολεύθηκε να πλασάρει εύστοχα, κάνοντας το 3-1 για τον ΟΦΗ.

Με τη σημερινή νίκη ο ΟΦΗ τερμάτισε τον πρώτο γύρο στην 3η θέση της βαθμολογίας της Α' Εθνικής, έχοντας 16 βαθμούς.

ΟΦΗ (Σ.Μαματζάκης): Danielsdottir, Παπακωσταντή, Κουκουλάκη, Κατιρτσίδου, Πέιου, Τριβυζάκη, Αεράκη (90' Κωνιωτάκη), Israel, Κυδωνάκη, Nικηταρά (86' Μανιά), Αραβιάκη (91' Μανιαδή)