02/04/2023 - 16:44

ΟΦΗ - ΠΑΟΚ: Κοίταξε στα μάτια τον μόνιμο πρωταθλητή

ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-3

Την ήττα γνώρισε ο ΟΦΗ κόντρα στον ΠΑΟΚ στο γήπεδο του Κρουσώνα, στην πρεμιέρα των πλέι οφ για την ανάδειξη του πρωταθλητή της Α' Εθνικής Γυναικών.

Στην παρθενική της συμμετοχή σε πλέι οφ, η κρητική ομάδα κοίταξε στα μάτια και άγχωσε τον μόνιμο πρωταθλητή και φαβορί και για φέτος, ΠΑΟΚ, που έχει μόνο νίκες σε 15 ματς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ τη φετινή χρονιά είχε δεχθεί μόλις 2 γκολ σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια της σεζόν, όσα δηλαδή δέχθηκε μόνο σήμερα από τον ΟΦΗ σε ένα ματς!

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και οι παίκτριές του έμπαιναν με μεγάλη ορμή και ενθουσιασμό στις φάσεις. Όμως, όσο περνούσε η ώρα, μετά τον αρχικό αιφνιδιασμό, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και πήρε την πρωτοβουλία του παιχνιδιού.

O ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 24o λεπτό, με δυνατό συρτό σουτ της Σάπσον, που νίκησε την τερματοφύλακα του ΟΦΗ.

Στο 34ο λεπτό οι φιλοξενούμενες σκόραραν για δεύτερη φορά. Μετά από φάση διαρκείας, η Ομιλίτικη άμυνα δε λειτούργησε καλά και η μπάλα έφθασε στην αμαρκάριστη Βαρδαλή, που έκανε το 0-2 για τον ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα κορίτσια του ΟΦΗ μπήκαν ξανά δυνατά και αυτή τη φορά κατάφεραν να σκοράρουν! Στο 48ο λεπτό οι γηπεδούχες αναπτύχθηκαν ωραία από δεξιά, η Πατερνά έκανε τη σέντρα και η Ριμπάνσκα από κοντά βρήκε δίχτυα, κάνοντας το 1-2 για τον ΟΦΗ.

Το γκολ του ΟΦΗ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι και οι Ομιλίτισσες βρήκαν την αυτοπεποίθηση να βγουν μπροστά και να κυνηγήσουν την ισοφάριση.

Όμως, στο 81ο λεπτό ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα της Σηφάκη μέσα στην περιοχή. Το εκτέλεσε η Βαρδαλή και έκανε το 1-3 για τον Δικέφαλο.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι, μετά από χέρι μέσα στην περιοχή. Το εκτέλεσε εύστοχα η Ριμπάνσκα, κάνοντας το 2-3, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΟΦΗ (Σταμάτης Μαματζάκης): Σχέικα, Κυδωνάκη, Κουκουλάκη, Σηφάκη (90' Παπακωνσταντή), Πατερνά, Καραλουκά (83' Αραβιάκη), Πέιου, Χαμαλίδου, Καλαμπέροβα, Αεράκη (60' Τριβυζάκη), Ριμπάνσκα