20/05/2023 - 17:46

Ο ΟΦΗ τις ευκαιρίες, ο ΠΑΟΚ τα γκολ

ΠΑΟΚ - ΟΦΗ 3-1

Την ήττα γνώρισε ο ΟΦΗ, κόντρα στον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας, για την 6η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Α' Εθνικής Γυναικών.

Μετά τα σημερινά αποτελέσματα, η ομάδα του Σταμάτη Μαματζάκη παρέμεινε στους 28 βαθμούς και τερμάτισε στην 4η θέση, που αποτελεί το καλύτερο πλασάρισμα της Ιστορίας της, στην παρθενική της συμμετοχή σε πλέι οφ ανάδειξης πρωταθλητή.

Ο αγώνας είχε χαρακτήρα γιορτής για την πρωταθλήτρια ομάδα του ΠΑΟΚ, όμως οι Ομιλίτισσες μπήκαν στο γήπεδο με τη διάθεση να τους χαλάσουν τη γιορτή. Και ίσως να τα κατάφερναν, αν ήταν πιο εύστοχες στα τελειώματά τους, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, όταν είχαν πληθώρα μεγάλων χαμένων ευκαιριών.

Το παρόν στην Τούμπα έδωσαν και οπαδοί του ΟΦΗ στη Βόρεια Ελλάδα, οι οποίοι κατάφεραν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους.

Αντίθετα, οι γηπεδούχες είχαν απόλυτη ευστοχία στις τελικές προσπάθειές τους και πήραν νωρίς διαφορά ασφαλείας, με το τελικό σκορ να είναι μαγική εικόνα.

Ο ΟΦΗ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα στο 12ο λεπτό, όταν η μπάλα κατέληξε στη Χαμαλίδου, σε πολύ πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, όμως η Mullyoja έδιωξε σε κόρνερ.

Όμως ο ΠΑΟΚ ήταν που άνοιξε το σκορ, στο 18ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά της Ακίντα, που δεν μπόρεσε να αποκρούσει αποτελεσματικά η Siejka, μετά από σέντρα της Μήτκου.

Στο 20ο λεπτό ο ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει, με πανέξυπνο πλασέ της Ριμπάνσκα, που πήγε να κρεμάσει την τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, η οποία στάθηκε τυχερή, καθώς η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, μετά την ασθενή της επέμβαση.

Στο 25ο λεπτό, η Ριμπάνσκα άγγιξε ξανά το γκολ, μετά από σέντρα της Χαμαλίδου, όμως η Σλοβάκα επιθετικός δεν μπόρεσε να βρει στόχο με την κεφαλιά της, μπροστά σε άδειο τέρμα!

Αντί για τον ΟΦΗ που έχανε τις ευκαιρίες, σκόραρε και πάλι ο ΠΑΟΚ, στο 27ο λεπτό, με κεφαλιά της Γκούνη, μετά από εκτέλεση κόρνερ της Μήτκου από δεξιά.

Στο 32ο λεπτό η Ριμπάνσκα βρέθηκε ξανά σε θέση βολής, όταν έκανε την ατομική προσπάθεια και μπήκε στην περιοχή με την μπάλα, όμως νικήθηκε στο τετ α τετ, αν και ήταν σε πλάγια θέση. Στο κόρνερ που ακολούθησε, η Κυδωνάκη πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 36ο λεπτό το έργο επαναλήφθηκε, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 3-0. Η Μπασούρη σέντραρε από αριστερά, η άμυνα και η τερματοφύλακας του ΟΦΗ δε λειτούργησαν καλά και η Ακίντα από κοντά δεν αστόχησε.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Η Ριμπάνσκα πήρε την πρώτη κεφαλιά και βρήκε την Καλαμπέροβα μέσα στην περιοχή, όμως η Mullyoja τη νίκησε στο τετ α τετ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τόσες πολλές φάσεις, όσο στο πρώτο και από τις δύο πλευρές.

Στο 57ο λεπτό ο ΟΦΗ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, όταν ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτριες, καθώς αποβλήθηκε η Καλέση με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 74ο λεπτό ήρθε το γκολ για τον ΟΦΗ! Η Ριμπάνσκα κινήθηκε πανέξυπνα μέσα στην περιοχή, έκλεψε την μπάλα από την τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ και έκανε το 3-1 για τον Όμιλο. Είχε προηγηθεί καλή ευκαιρία με την Κυδωνάκη, που έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως οι αμυντικοί του Δικεφάλου έδιωξαν πάνω στη γραμμή!

ΟΦΗ (Σταμάτης Μαματζάκης): Siejka, Κουκουλάκη, Πατερνά, Κυδωνάκη, Κωνιωτάκη, Καραλουκά, Πέιου, Καλαμπέροβα, Αεράκη, Χαμαλίδου, Ριμπάνσκα