09/04/2023 - 07:58

Βασική η Κουκουλάκη του ΟΦΗ στο Αυστρία - Ελλάδα

Το δελτίο Τύπου της ΕΠΟ

EURO WU-19 (Round 2): Αυστρία - Ελλάδα 6-0

Η Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε 6-0 από την Αυστρία στο Stadio Silvio Piola για τη δεύτερη αγωνιστική του 6ου ομίλου στη League A.

Στο 16ο λεπτό η Μάντλ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και με δυνατό σουτ νίκησε τη Γρίβα, ανοίγοντας το σκορ και στο 35' η Αιστλάιτνερ με κοντινή προβολή μετά από σέντρα της Κάουτζ διαμόρφωσε το 2-0.

Στο 41' η Αυστρία σημείωσε και 3ο γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Οτζούκβου μετά από ανατροπή της Αιστλάιτνερ από την Καρυπίδη. Στο 50ό λεπτό η Μπριάνα νικήθηκε από την Ελ Σερίφ σε τετ α τετ.

Στο 72ο λεπτό η Μάντλ με κεφαλιά από τη μεγάλη περιοχή σκόραρε για το 4-0 και στο 90ό λεπτό διαμόρφωσε το 5-0 πετυχαίνοντας χατ τρικ. Το τελικό σκορ έκλεισε με σουτ η Νάτερ στο 92ο λεπτό.

Ελλάδα (Γιώργος Παπακώστας): Γρίβα, Κέτα (46' Φραγγοπούλου), Στεργιούλη (46' Τσαρούχα), Καρυπίδη, Κουκουλάκη (71' Γκούφα), Κωστοπούλου, Καλέση (78' Μπέου), Χαλατσογιάννη, Νταρζάνου, Γκούλντεν Μέι (82' Μάρκου), Μπριάνα.

Αυστρία (Γιόχανς Σπλίκα): Ελ Σερίφ, Κάουτζ (58' Χολ), Φούξ, Σάβιτς, Σπίν (58' Ντι Άντζελο), Σείντι (65' Σόρν), Οτζούκβου, Ρόντουνερ, Αιστλάιτνερ, Μάντλ, Ρέισνερ (46' Νάτερ).

Την τελευταία αγωνιστική η Εθνική Ομάδα αντιμετωπίζει τη Βοσνία - Ερζεγοβίνη (11/04/2023, 15:30) και χρειάζεται τη νίκη για να παραμείνει στη League Α του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος WU-19.

Την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης παίρνει ο επικεφαλής του ομίλου, ενώ ο ουραγός του γκρουπ υποβιβάζεται στη League B.