17/06/2023 - 23:34

Αναγκαστική αλλαγή ο Καρώ στο δεύτερο ημίχρονο

Αντικαταστάθηκε στο 63' ο νέος στόπερ του ΟΦΗ, κόντρα στη Γεωργία

Την ήττα γνώρισε η Κύπρος εντός έδρας, με αντίπαλο τη Γεωργία με σκορ 1-2, για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου των προκριματικών του EURO 2024.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 31ο λεπτό με τον Μικαουτάτζε, μετά από σοβαρό λάθος του Γκόγκιτς. Στο 39ο λεπτό οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πίττα. Και στο 84ο λεπτό η Γεωργία πήρε τη νίκη, με σουτ του Νταβιτασβίλι.

Ο Ανδρέας Καρώ ξεκίνησε στη βασική ενδεκάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, έχοντας το δύσκολο έργο να έχει ως προσωπικό αντίπαλο στις περισσότερες φάσεις, τον σούπερ σταρ της Νάπολι, Κβίτσα Κβαρατσχέλια. Σε μία μεταξύ τους μονομαχία, στο 16ο λεπτό, ο νέος αμυντικός του ΟΦΗ αντίκρισε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή.

Ο νέος αμυντικός του ΟΦΗ αγωνίστηκε ως δεξί στόπερ, στην τριάδα της άμυνας της Κύπρου. Όμως στο 63ο λεπτό στάθηκε άτυχος, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις ψηλά πίσω στο αριστερό του πόδι και έγινε αναγκαστική αλλαγή, όταν το σκορ ήταν 1-1.

Την ερχόμενη Τρίτη (20/6 - 21.45), η Εθνική Κύπρου θα φιλοξενηθεί από τη Νορβηγία, για την 4η αγωνιστική.