20/06/2023 - 20:50

Έπαιξε μια ώρα ως εξάρι (!) ο Μάρκο Μπάκιτς

Στο φιλικό ματς του Μαυροβουνίου με την Τσεχία

Την ήττα με σκορ 1-4 γνώρισε το Μαυροβούνιο από την Τσεχία, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Ποντγκόριτσα.

Ο Μάρκο Μπάκιτς μπήκε στη βασική ενδεκάδα και έπαιξε για περίπου μια ώρα, σε ένα ρόλο που δεν τον έχουμε συνηθίσει, καθώς αγωνίστηκε ως εξάρι, με εμφανή εντολή να μην προωθείται καθόλου.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο παίκτης του ΟΦΗ φάνηκε να είναι κάπως έξω από τα νερά του, έχοντας καθαρά ανασταλτικό ρόλο, όμως στη συνέχεια ανέβηκε η απόδοσή του και στο 16ο λεπτό γλύτωσε την ομάδα του, όταν έσωσε την μπάλα πάνω στη γραμμή, στερώντας το βέβαιο γκολ από τον Τσέρνι, που έκανε υπέροχη ατομική προσπάθεια.

Μετά το 0-1 στο 28' από τον Τσίτιλ, ο Μπάκιτς ανέλαβε το ρόλο να οργανώνει το παιχνίδι από πίσω - πάντα ως εξάρι - και να ψάχνει τους συμπαίκτες του με μπαλιές - τρύπες, κάτι που σαφώς του ταίριαζε πιο πολύ.

Στο 57o λεπτό ο Σαντίλεκ έκανε το 0-2 για τους φιλοξενουμένους, με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Δύο λεπτά αργότερα (59'), ο μέσος της κρητικής ομάδας αντικαταστάθηκε από τον Καμάι, ο οποίος στο 66ο λεπτό μείωσε το σκορ σε 1-2, με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή.

To 1-3 σημείωσε ο Προβόντ, με κοντινό σουτ στο 76ο λεπτό και στο 85ο λεπτό ο Χλόζεκ πέτυχε το 1-4, που ήταν και το τελικό σκορ.