24/03/2023 - 20:47

Μπάκιτς: Ένα ημίχρονο αγωνίστηκε στο διπλό του Μαυροβουνίου

Βουλγαρία - Μαυροβούνιο 0-1

Σπουδαία νίκη για το Μαυροβούνιο με σκορ 0-1, στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Βουλγαρία, για τα προκριματικά του EURO.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κριστόβιτς στο 70ο λεπτό, μετά από ωραία προσπάθεια του Γιόβοβιτς.

Ο Μάρκο Μπάκιτς βρέθηκε στη βασική ενδεκάδα στην εθνικής του ομάδας και έγινε αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν αντικαταστάθηκε από τον Γιόβετιτς της Χέρτα Βερολίνου, που είναι ο φυσικός αρχηγός του Μαυροβουνίου.

Ο παίκτης του ΟΦΗ είχε σήμερα σαφώς πιο συντηρητικό ρόλο, από αυτόν που έχει συνήθως στην κρητική ομάδα.

Αγωνίστηκε ως οκτάρι στο 4-3-3, αλλά με εντολή να μην έχει συχνές προωθήσεις, καθώς ακόμα και στις στημένες φάσεις, έμενε έξω από την αντίπαλη περιοχή.

Επόμενος αγώνας για το Μαυροβούνιο τη Δευτέρα 27/3 στις 21.45, όταν θα φιλοξενήσει τη γειτονική της Σερβία, για τη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου.