10/09/2023 - 20:47

Παραλίγο σκόρερ ο Μπάκιτς στη νίκη του Μαυροβουνίου

Μαυροβούνιο - Βουλγαρία 2-1

Σημαντική νίκη για το Μαυροβούνιο, κόντρα στη Βουλγαρία, για τα προκριματικά του EURO 2024.

Ο μέσος του ΟΦΗ, Μάρκο Μπάκιτς, αγωνίστηκε στη βασική ενδεκάδα και αντικαταστάθηκε στο 84ο λεπτό.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Μπάκιτς βρέθηκε κοντά στο να χριστεί σκόρερ, όταν βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Δύο λεπτά αργότερα, το Μαυροβούνιο άνοιξε το σκορ με τον Σάβιτς (1-0).

Στο 60ο λεπτό, το νέο μεταγραφικό απόκτημα του ΠΑΟΚ, Κίριλ Ντεσπόντοφ, αστόχησε σε πέναλτι, με τους γηπεδούχους να μένουν και με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Βούγιατσιτς.

Τελικά η Βουλγαρία ισοφάρισε στο 79ο λεπτό, με κοντινό ριμπάουντ του Μπορούκοφ (1-1).

Στο 81ο λεπτό ο παίκτης του ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι, σε εφόρμησή του μέσα στην περιοχή για χέρι, όμως αντίκρισε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή για διαμαρτυρία.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, το Μαυροβούνιο κατάφερε να φθάσει στη νίκη, με γκολ του νέου παίκτη του Ολυμπιακού, Στέβαν Γιόβετιτς, στο 97ο λεπτό (2-1).