13/08/2023 - 10:20

Νταμπράουσκας: «Ήμασταν πειθαρχημένοι - Οι αλλαγές έδειξαν το βάθος της ομάδας»

Οι δηλώσεις του στην κάμερα της Cosmote TV

"Όπως λέω πάντα, στα φιλικά δεν έχει σημασία το αποτέλεσμα. Αυτό που κοιτάς και κρίνεις, είναι η απόδοση.

Θεωρώ ότι είχαμε πειθαρχημένη απόδοση και στα 90 λεπτά. Ποτέ στο παιχνίδι δε χάσαμε το σχήμα, ούτε βρεθήκαμε ανοργάνωτοι.

Νομίζω ότι ήταν πολύ δύσκολο για τον αντίπαλο να βρει χώρους. Φυσικά ήταν λίγο τακτική μάχη, προσπαθώντας να υπερφορτώσουν τις πλευρές.

Ήμασταν έτοιμοι για αυτό, αρνηθήκαμε να δώσουμε χώρους, φυσικά γίνονται και λάθη. Είχαν κάποια επικίνδυνα φάουλ στο πρώτο ημίχρονο, κάποια επικίνδυνα σουτ, αλλά σε γενικές γραμμές, μπορούμε να είμαστε αρκετά ικανοποιημένοι με την πειθαρχία σήμερα.

Στη φάση της κατοχής, φυσικά θα μπορούσε να είναι καλύτερα. Ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, δείξαμε υπερβολικό σεβασμό στον αντίπαλο, βιαστήκαμε στις αποφάσεις μας, ιδίως στο επιθετικό τρίτο, φυσικά θα μπορούσαμε να είμαστε καλύτεροι.

Συνοψίζοντας, όχι μόνο για σήμερα, αλλά για ολόκληρη την προετοιμασία, δημιουργήσαμε φάσεις, αλλά μας έλειψε το κρίσιμο τελείωμα. Όταν παίζεις με «μεγάλες» ομάδες στην Ελλάδα, όταν θα έχεις μια ευκαιρία θα πρέπει να την τελειώσεις, δε θα σου δώσουν 6 και 7 ευκαιρίες σε κάθε ματς. Και νομίζω σήμερα είχαμε ευκαιρίες, αλλά δεν τις τελειώσαμε.

Οι αλλαγές έδωσαν ενέργεια, όλοι όσοι μπήκαν είχαν τη σωστή ενέργεια και αυτό δείχνει το βάθος της ομάδας πριν ξεκινήσει η σεζόν, ότι μπορούμε να διαλέξουμε κάποιον από τον πάγκο και να πιστέψουμε ότι θα βοηθήσει.

Είναι πολύ δύσκολο να δώσω ποσοστό ετοιμότητας, πριν ξεκινήσει η σεζόν. Δεν έχει σημασία πώς πήγες στα φιλικά, χρειάζεσαι 4-5 επίσημα παιχνίδια για να μπεις σε ρυθμό.

Ο Άρης έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα, ότι αυτή τη βδομάδα θα έχει παίξει το τέταρτο επίσημο παιχνίδι του, πριν το δικό μας ματς.

Το γνωρίζουμε αυτό και προετοιμαζόμαστε για αυτό. Οι παίκτες που μπήκαν έδωσαν ενέργεια και πιστεύω ότι την επόμενη Κυριακή θα είμαστε έτοιμοι".