Δεν αγωνίστηκε ο Αποστολάκης στην ... παλαβή ήττα της Εθνικής Νέων (video)

Νορβηγία - Ελλάδα 5-4, από 5-0 στο 44'!

Το δελτίο Τύπου της ΕΠΟ:

EURO U19 (τελική φάση): Νορβηγία-Ελλάδα 5-4

Η Ελλάδα ηττήθηκε 5-4 από τη Νορβηγία στον πρώτο της αγώνα στην τελική φάση του EURO U19 που διεξάγεται στη Μάλτα.

Απίστευτη εξέλιξη στο ματς, με την Εθνική να δέχεται 5 γκολ στο α΄ ημίχρονο που έκλεισε με το βαρύ εις βάρος της 5-0 και να σημειώνει 4 (1) στο β΄ μέρος, στη διάρκεια του οποίου βελτίωσε αισθητά την εικόνα της.

Η Νορβηγία, απόλυτη κυρίαρχη στο α΄ ημίχρονο, προηγήθηκε πολύ νωρίς, μόλις στο 6΄, με τον υψηλόσωμο χαφ Ρόλντσοϊ, το μεγάλο αστέρι της που σκόραρε με κοντινή κεφαλιά και σημείωσε το 2-0 και το 3-0 μέσα 3 λεπτά, στο 15΄ και στο 18΄: αρχικά από το δυνατό σουτ του αρχηγού Έντεγκαρντ μετά από εκτέλεση έμμεσου φάουλ και στη συνέχεια με τον Φλάτακερ που αξιοποίησε την ασίστ του Σκόγκβολντ και πλάσαρε εύστοχα. Στο 36΄ ο Σκόγκβολντ, αφού κοντρόλαρε άψογα πλάσαρε για το 4-0 και στο 44΄ ο Έλντεγκαρντ από κοντά πέτυχε το δεύτερό του γκολ που ήταν το πέμπτο της ομάδας του.

Εντελώς διαφορετική από την εικόνα του α΄ ημιχρόνου ήταν αυτή του β΄ μέρους, με τις δύο ομάδες να προχωρούν σε αλλαγές παικτών και την Εθνική να βελτιώνει τόσο την αμυντική της λειτουργία όσο και την ανάπτυξή της, με αποτέλεσμα να σημειώνει τέσσερα γκολ: στο 51΄ με τον ωραίο συνδυασμό των Γκολφίνου, Τζήμα και το ωραίο πλασέ του δέύτερου, στο 80΄ με το πλασέ του Σταυρόπουλου, στο αμέσως επόμενο λεπτό ξανά με τον Τζήμα (ασίστ αυτή τη φορά από τον Κυριακόπουλο και στο 90+5΄ από τη γυριστή κεφαλιά του Καλογερόπουλου από σέντρα του Γκούμα. Μετά το τέταρτο γκολ της Εθνικής, η Εθνική Νέων είχε ακόμη μία επίθεση για το θαύμα της ισοφάρισης, αλλά δεν πρόλαβε...

Το γεγονός ότι η Ελλάδα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρεψει στο ματς μετά το βαρύ 0-5 του α΄ ημιχρόνου, η καλή εμφάνιση του β΄ μέρους και η ήττα με ένα γκολ διαφορά αφήνουν ελπίδες για κάτι καλύτερο στο...κοντινό μέλλον του ομίλου.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική U19 την Παρασκευή 07/06 η πανίσχυρη Ισπανία.

Νορβηγία: Ρι, Μουρουγκεσαπιλάι, Χόπλαντ, Χάραμ (46΄ Χόλτεν), Μπάσι (46΄ Άντρεσεν), Ρόλντσοϊ (62΄ Μπρούσεθ), Σκόγκβολντ, Έντεγκαρντ (46΄ Άας), Μπράουντε, Σίβερτσεν, Φλάτακερ (46΄ Φάραας).

Ελλάδα: Μοναστηρλής, Δεληγιάννης, Προδρομίτης, Καλογερόπουλος, Γεωργιάδης, Τσίκος (60΄ Γκούμας), Συμεωνίδης (82΄ Νικολάου), Σπυράκος, Κωττάς (46΄ Σταυρόπουλος), Γκιτέρσος (46΄ Τζήμας), Γκολφίνος (61΄ Κυριόπουλος).