27/10/2023 - 18:44

Σπουδαία νίκη της Εθνικής με ώθηση από Γεντί Κουλέ!

Ελλάδα - Ουκρανία 2-1

Μεγάλη νίκη για την Εθνική Ελλάδας κόντρα στην Ουκρανία, με σκορ 2-1 και ανατροπή, για το UEFA Women's Nations League.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν σε μειονεκτική θέση από τα αποδυτήρια και έπαιζαν κόντρα μια πολύ δυνατή ομάδα, που βρίσκεται 30 θέσεις υψηλότερα στο ranking και πιέστηκαν πολύ, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ελληνίδες διεθνείς πήραν μεγάλη ώθηση από το Γεντί Κουλέ και έκαναν την ανατροπή και έφθασαν στη σπουδαία επικράτηση.

Η Ουκρανία άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ, μόλις στο 3ο λεπτό με την Καλίνινα, σε μια φάση που η ελληνική άμυνα ολιγώρησε και δε λειτούργησε καθόλου σωστά (0-1).

Στο 36ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση για την Ελλάδα! Η Σιδηρά εκτέλεσε το μακρινό φάουλ από αριστερά και η Μάρκου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στα δίχτυα των φιλοξενουμένων, κάνοντας το 1-1.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η Εθνική έφθασε πολύ κοντά στην ανατροπή, όταν η κεφαλιά της Σπυριδωνίδου χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και το ριμπάουντ της Κακαμπούκη δε βρήκε στόχο.

Η ανατροπή ήρθε τελικά στο 72ο λεπτό για τις Ελληνίδες! Σε μια από τις λίγες επιθέσεις της Εθνικής στο δεύτερο ημίχρονο, η Γεωργαντζή έκανε τη σέντρα από αριστερά και η Σπυριδωνίδου με κοντινή προβολή έκανε το 2-1 για τις γηπεδούχες.

Ελλάδα (Αλέξανδρος Κατηκαρίδης): Νάση, Μήτκου, Κακαμπούκη, Σιδηρά, Μάρκου, Σαρρή, Σπυριδωνίδου, Γιαννακά, Κόγγουλη (15' Παπαδοπούλου, 70' Γεωργαντζή), Πατερνά, Παλαμά (77' Μωραΐτου)

Ουκρανία (Volodymyr Pyatenko): Samson, Petryk, Kalinika, Kozlova, Derkach, Pantsulaya, Shmatko, Hiryn, Ovdiychuk, Apanaschenko, Korsun

- Η προσέλευση των κρητικών φιλάθλων ξεπέρασε κάθε προσδοκία της ΕΠΟ. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομοσπονδία είχε ανακοινώσει ότι ανοικτές θα ήταν μόνο οι θύρες 2, 3 και 7. Και τελικά γέμισαν κόσμο τα αμπονέ, αλλά και οι θύρες 8 και 9 του γηπέδου του ΟΦΗ.

- Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, οι Ουκρανές χειροκρότησαν το κοινό του Γεντί Κουλέ και εκείνο φυσικά ανταπέδωσε.

- Θυμίζουμε ότι ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη Τρίτη 31/10 στις 17.00, ξανά στο Γεντί Κουλέ με ελεύθερη είσοδο και με την Ουκρανία τυπικά γηπεδούχο.