24/05/2023 - 11:51

Η πρωτιά του ΟΦΗ - Ηρακλής στο match programme του τελικού

Μια επίδοση που κράτησε 20 χρόνια

Η δημοσίευση της ΕΠΟ στο match programme του σημερινού τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας (ΑΕΚ - ΠΑΟΚ):

Πρωτιές και παράξενα

Διαβάστε ό,τι... παράξενο θέλετε να ξέρετε από τους τελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας σε μια ξεχωριστή καταγραφή αγωνιστικών γεγονότων που συνέβησαν για πρώτη φορά σε τελικό.

Η πρώτη αποβολή σε τελικό

Το 1955, στη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός έχει προηγηθεί από το 1ο ημίχρονο με 2-0. Η ένταση του αγώνα φέρνει στο 58' συμπλοκή και ο διαιτητής Βασίλης Διαμαντόπουλος αποβάλλει τον Λάκη Πετρόπουλο του Παναθηναϊκού και τον Χρήστο Δουκάκη του ΠΑΟΚ. Έτσι οι δύο ποδοσφαιριστές μοιράζονται αυτήν την... πρωτιά, της κόκκινης κάρτας σε τελικό.

Η πρώτη αλλαγή σε τελικό

Ο τελικός του 1969 (Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός) ήταν ο πρώτος στον οποίο οι ομάδες είχαν δικαίωμα αλλαγής. Ο πρώτος ποδοσφαιριστής που αγωνίστηκε σε τελικό χωρίς να είναι από την αρχή στο παιχνίδι ήταν ο Γιάννης Φραντζής. Στο ημίχρονο του τελικού, ο Λάκης Πετρόπουλος (ΠΑΟ) απέσυρε το Γιώργο Ροκίδη, τον πρώτο στην ιστορία που αντικαθίσταται, και έβαλε το Φραντζή. Η αμέσως επόμενη αλλαγή ήταν και η πρώτη τερματοφύλακα, αφού στο 57'ο Θανάσης Μπέμπης (Ολυμπιακός) άλλαξε το Βαγγέλη Λιαδέλη με τον Δημήτρη Ξαρχάκο.

Το πρώτο χαμένο πέναλτι σε τελικό

Στον πρώτο τελικό με δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης το 1970, ο Άρης έχει προηγηθεί από το 9' με το γκολ του Μανώλη Κεραμιδά. Στο 33' ο Σαράφης κερδίζει πέναλτι και ο Γιώργος Κούδας το στέλνει άουτ.

Ο πρώτος τελικός στα πέναλτι

Το 1974 είχαμε για πρώτη φορά σε τελικό διαδικασία πέναλτι για να αναδειχτεί ο νικητής. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ολυμπιακό στο «Νίκος Γκούμας». Στο ίδιο γήπεδο, δύο χρόνια αργότερα, ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι ο χαμένος, με τον Ηρακλή να επικρατεί στα πέναλτι. Αφού έχασε και το 1988 στα πέναλτι από τον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει Κύπελλο στα πέναλτι το 2009, σε ένα από τους συναρπαστικότερους τελικούς όλων των εποχών εναντίον της ΑΕΚ.

Τα περισσότερα γκολ σε τελικό

Το 1931 (5-3), το 1996 (7-1) και το 2009 (4-4), την τελευταία φορά μετά από παράταση, οι τελικοί ήταν χορταστικοί, αφού μπήκαν οκτώ γκολ στον καθένα. Το 1996 η ΑΕΚ πέτυχε επτά, που είναι ρεκόρ από μια ομάδα σε τελικό.

43 χρόνια χωρίς ανατροπή!

Τελευταία ομάδα στην ιστορία που κατάφερε να ανατρέψει σκορ και να κερδίσει τελικό στο 90λεπτο, δεχόμενη πρώτη γκολ, είναι η Καστοριά το 1980. Το είχε κάνει και ένα χρόνο νωρίτερα, το 1979, ο Πανιώνιος με την ΑΕΚ. Ανατροπές είχαμε το 1987 και το 1988, στα πέναλτι όμως, και το 2013 στην παράταση.

Γκολ από τον πάγκο επί τέσσερα χρόνια!

Από το 1999 ως και το 2002, σε τέσσερις σερί τελικούς δηλαδή, σκόραρε συνεχώς παίκτης που έμπαινε αλλαγή. Το 1999 ο Οφορίκουε, το 2000 ο Μαλαδένης, το 2001 ο Ναλιτζής και ο Χούτος και το 2002 ο Ίβιτς.

Τα 20 χρόνια των φτωχών πρώτων ημιχρόνων

Από το 1987 και τον τελικό ανάμεσα σε ΟΦΗ και Ηρακλή, χρειάστηκε να περάσουν 20 χρόνια για να σκοράρουν σε τελικό στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες. Συνέβη πάλι το 2007 στον τελικό της ΑΕΛ με τον Παναθηναϊκό.