30/03/2022 - 01:00

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ πρόκριση στο Μουντιάλ για το Καμερούν του Επασί!

Αλγερία - Καμερούν 1-2

Τη συμμετοχή του στο Μουντιάλ του 2022 στο Κατάρ πανηγυρίζει το Καμερούν του Επασί, καθώς προκρίθηκε εις βάρος της Αλγερίας, στους αγώνες μπαράζ της αφρικανικής ζώνης, κερδίζοντάς την με σκορ 1-2, με buzzer beater στην παράταση.

Μετά το αποτέλεσμα του πρώτου ματς (0-1), το Καμερούν ήταν το αουτσάιντερ για σήμερα, όμως στο 22ο λεπτό ο Τσουπο-Μοτίνγκ σκόραρε για τα "Λιοντάρια" και ισοφάρισε το σκορ του αγώνα της προηγούμενης Παρασκευής, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση.

Εκεί ο Αχμέντ Τουμπά σκόραρε στο 118ο λεπτό για την Αλγερία, δείχνοντας να καθαρίζει την πρόκριση για τη χώρα του. Όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης, ο Εκαμπί πέτυχε το 1-2 για το Καμερούν, στέλνοντάς το στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ, Ντέβις Επασί έμεινε και πάλι στον πάγκο, καθώς προτιμήθηκε ο γκολκίπερ του Άγιαξ, Αντρέ Ονανά, ο οποίος πραγματοποίησε μερικές καταπληκτικές επεμβάσεις κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.