23/09/2023 - 19:30

Κλώτσησε τη νίκη ο ΟΦΗ

ΟΦΗ - Ατρόμητος 1-1

Ισόπαλος με σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο ΟΦΗ, κόντρα στον Ατρόμητο στο Γεντί Κουλέ, για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Αν και η κρητική ομάδα προηγείτο μέχρι το 86ο λεπτό, δεν κατάφερε να διατηρήσει τη νίκη και είχε την πρώτη βαθμολογική της απώλεια στο γήπεδό της, τη φετινή σεζόν.

Ο Βάλντας Νταμπράουσκας παράταξε την ομάδα του με τον ίδιο σχηματισμό και με δύο αλλαγές, σε σχέση με τη Λαμία. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Σωτηρίου, τριάδα στόπερ οι Βούρος, Πασαλίδης και Καρώ, δεξιά ο Λάρσον και αριστερά ο Αμπάντα. Στα χαφ οι Μεγιάδο, Γαγιέγος και Μπάκιτς, μπροστά τους ο Τοράλ και στην κορυφή της επίθεσης ο Λουίζ Φελίπε.

Ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, με κύριους εκφραστές τους Ρομπάιγ και Καμαρά και επέλεγε να χτυπήσει από την αριστερή πλευρά της άμυνας του ΟΦΗ. Μετά το δεκάλεπτο, ο ΟΦΗ βρήκε τα πατήματά του και βγήκε περισσότερο μπροστά, χωρίς να λείπουν οι κίνδυνοι στα μετόπισθεν.

Το παιχνίδι κυλούσε με τρελό ρυθμό, φάσεις εκατέρωθεν και να φαίνεται θέμα χρόνο να σκοράρει μια από τις δύο ομάδες. Αυτή ήταν ο ΟΦΗ, στο 33ο λεπτό, με άπιαστη κεφαλιά του Λουίζ Φελίπε, που άφησε άγαλμα τον Τσιντώτα, μετά από ιδανική σέντρα του Αμπάντα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΟΦΗ να έχει καλύτερο πρόσωπο, να αμύνεται πιο σωστά και να ψάχνει το δεύτερο γκολ, που θα τον βοηθούσε να εξασφαλίσει τη νίκη.

Στο 57ο λεπτό έφθασε πολύ κοντά, όμως το σουτ του Τοράλ, μετά από πάσα του Βούρου, βρήκε στο δοκάρι του Τσιντώτα, που άλλαξε την πορεία της μπάλας.

Στο 64ο λεπτό ο Βάλντας Νταμπράουσκας έκανε την πρώτη του κίνηση από τον πάγκο, με τον Γκλάζερ να μπαίνει στο παιχνίδι και να αντικαθιστά τον Μεγιάδο.

Στο 72ο λεπτό μπήκε στο ματς και ο Μοσκέρα, στη θέση του Φελίπε που είχε ζητήσει αλλαγή λίγο νωρίτερα.

Στο 76ο λεπτό, ο Κολομβιανός βρέθηκε πολύ κοντά να χρηστεί σκόρερ, όμως το φαλτσαριστό σουτ που επιχείρησε, χτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Τσιντώτα.

Στο 80ο λεπτό ο Λιθουανός τεχνικός έκλεισε τις αλλαγές του, με τους Νέιρα και Τοράρινσον να μπαίνουν στη θέση των Τοράλ και Γαγιέγος.

Όμως, στο 86ο λεπτό, σε μια στιγμή ανισορροπίας της άμυνας του ΟΦΗ, ο Γιουμπιτάνα βγήκε στην πλάτη της αριστερής πλευράς και με εύστοχο σουτ έκανε το 1-1, με τον Σωτηρίου να μην καταφέρνει να αποκρούσει.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Σωτηρίου, Λάρσον, Αμπάντα, Βούρος, Πασαλίδης, Καρώ, Μεγιάδο, Γαγιέγος, Μπάκιτς, Τοράλ, Φελίπε

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Τσιντώτας, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Φριτζόνσον, Ντε Μποκ, Γκονζάλεζ, Κεσχρίντα, Βαλέντσια, Καμαρά, Ρομπάιγ, Ανγκιέλσκι
Δυνατότητα σχολιασμού και πρόσβασης στο chat room με ΔΩΡΕΑΝ απλή εγγραφή στο oficrete.gr