23/02/2021 - 10:00

Μόλις 2 βαθμοί μετά από προβάδισμα αντιπάλου!

Έτσι και δεχθεί πρώτος γκολ, αντίο ζωή!

Μια μεγάλη πληγή για τον φετινό ΟΦΗ, είναι τα εις βάρος του γκολ στα πρώτα λεπτά του αγώνα και συνήθως από στημένη φάση.

Το ακόμα πιο τραγικό για τον ΟΦΗ, είναι ότι ενώ έχει μπροστά του περισσότερα από 80 λεπτά παιχνιδιού, αδυνατεί να αντιδράσει και να ανατρέψει την κατάσταση.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στα φετινά ματς ο ΟΦΗ, ενώ έχει δεχθεί ισοφαρίσεις και ανατροπές, ο ίδιος έχει πάρει μόλις 2 ισοπαλίες σε ματς που βρέθηκε πίσω στο σκορ! Σε όλα τα άλλα έχασε.

Και αυτό μάλιστα συνέβη πολύ νωρίς μέσα στη σεζόν, στους δύο πρώτους αγώνες πρωταθλήματος στο Γεντί Κουλέ.

Πρώτα, την 1η αγωνιστική κόντρα στον Παναιτωλικό, όταν ο Νέιρα ισοφάρισε στο 2ο ημίχρονο το γκολ - πέναλτι του Μάζουρεκ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Και έπειτα, στο περιβόητο 2-2 με τον Ατρόμητο, στην ίσως καλύτερη φετινή εμφάνιση της κρητικής ομάδας, στην οποία όμως δεν κέρδισε και αυτό λέει πολλά για τον φετινό ΟΦΗ. Όταν τα δυο γκολ του Σαρδινέρο ανέτρεψαν το γκολ - οφσάιντ του Μανούσου, πριν έρθει η ζημιά στις καθυστερήσεις από τον Γούτα.

Στα υπόλοιπα ματς που ο ΟΦΗ βρέθηκε πίσω στο σκορ, δεν ισοφάρισε καν! Ο αγώνας έληξε χωρίς η κρητική ομάδα να καταφέρει να αντιδράσει και να πάρει έστω τον ένα βαθμό.

Και αυτό είναι κάτι πολύ απογοητευτικό, να δέχεσαι γκολ συνέχεια στο πρώτο πεντάλεπτο - δεκάλεπτο - τέταρτο του αγώνα και να ξέρεις ότι η ομάδα δεν έχει καταφέρει να απαντήσει στο προβάδισμα του αντιπάλου, από τον Σεπτέμβρη μέχρι σήμερα, σε τόσα και τόσα ματς.

15 αγώνες σε πρωτάθλημα και κύπελλο, στα οποία ο ΟΦΗ βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, συνήθως από νωρίς και συνήθως με στημένη μπαλιά και η αντίδρασή του δεν ήρθε ποτέ. Είναι ένα στατιστικό που σου βασανίζει το μυαλό, μόλις βλέπεις την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας σου. Δε σου επιτρέπει να έχεις πίστη ότι θα αλλάξει κάτι μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Την ερχόμενη Κυριακή ακολουθεί για τον ΟΦΗ το ματς με τον Απόλλωνα, κόντρα στον οποίο στο πρώτο γύρο η ήττα ήρθε ακριβώς έτσι. Γκολ στο 3' από τον Φατιόν, μετά από αχρείαστο κόρνερ και στη συνέχεια ρεσιτάλ αστοχίας από τους παίκτες του Ομίλου για να ισοφαρίσουν, πριν έρθει και η δεύτερη μαχαιριά από τον Ντάουντα στο 2ο ημίχρονο.

Ο ΟΦΗ έχει μπει σε μια πολύ δύσκολη θέση και όταν παλεύεις για τη σωτηρία σου, πρέπει να έχεις και μέταλλο και να παλεύεις όλα τα ματς μέχρι το τέλος και να μην τα παρατάς. Γιατί ακόμα κι αν σώσεις ένα βαθμό από το παιχνίδι, αυτός ο βαθμός μπορεί να είναι που θα σε σώσει στο τέλος του πρωταθλήματος.