25/07/2023 - 17:48

Φιλική ήττα για τον ΟΦΗ, υπό το βλέμμα Γαγιέγος

NAC Breda - ΟΦΗ 3-2

Την ήττα γνώρισε ο ΟΦΗ, με σκορ 2-3 κόντρα στην Μπρέντα, για το δεύτερο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους.

Ο ΟΦΗ έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, σε μια στιγμή ασυνεννοησίας. Ο Καρώ γύρισε την μπάλα προς το τέρμα, ο Μανδάς ήταν εκτός εστίας και δεν πρόλαβε, με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στα δίχτυα και να γίνει το 1-0 για τους Ολλανδούς.

Η κρητική ομάδα ισοφάρισε άμεσα. Στο 3ο λεπτό ο Τοράλ έκλεψε την μπάλα και σούταρε εύστοχα, κάνοντας το 1-1 για τον ΟΦΗ.

Στο 17ο λεπτό η Μπρέντα πήρε ξανά το προβάδισμα. Σε μια βαθιά μπαλιά, ο Γιαννούλης δεν υπολόγισε σωστά, ο Μανδάς δεν πρόλαβε να βγει και ο Garbett επωφελήθηκε και από κοντά σημείωσε το 2-1.

Το παιχνίδι πήγε ισόπαλο στα αποδυτήρια, καθώς στο 45ο λεπτό ο Νέιρα έκανε μια πανέμορφη ενέργεια από το ύψος της περιοχής και με σκαφτό πλασέ έγραψε το 2-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και αυτό με λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ και γκολ για την Μπρέντα. Στο 50ο λεπτό, ξανά ο Garbett "μυρίστηκε" το λάθος γύρισμα και πρόλαβε αμυντικούς και Μανδά και σημείωσε το 3-2.

Στο 75ο λεπτό ο ΟΦΗ πλησίασε στην ισοφάριση, με τον Ντίκο να σουτάρει στο δοκάρι, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Μπιφουμά.

Η ενδεκάδα του πρώτου ημιχρόνου (3-5-2): Μανδάς, Βούρος, Καρώ, Γιαννούλης, Λάρσον, Τοράρινσον, Ντιουσέ, Μπάκιτς, Τοράλ (32' Νέιρα), Μοσκέρα, Γκρόνινγκ

Η ενδεκάδα του δευτέρου ημιχρόνου (4-2-3-1): Μανδάς (60' Σωτηρίου), Βούρος (60' Λαμπρόπουλος), Καρώ (60' Πασαλίδης), Λάρσον (60' Μαρινάκης, 86' Κουτεντάκης), Τοράρινσον (60' Αμπάντα), Μεγιάδο, Ντιουσέ (60' Ριέρα), Μπάκιτς (60' Ντίκο), Νέιρα (60' Αποστολάκης), Μοσκέρα (60' Μπιφουμά), Φελίπε

- Πρώτη φορά σε αγώνα φορέθηκε η γαλάζια φανέλα, η οποία θα είναι η νέα τρίτη εμφάνιση του ΟΦΗ τη σεζόν 2023 - 2024.

- Ο Λουίς Φελίπε Γαγιέγος έφθασε στο γήπεδο στο ημίχρονο, μετά τις ιατρικές εξετάσεις στις οποίες υποβλήθηκε και παρακολούθησε τις προσπάθειες των νέων συμπαικτών του.