OΦΗ: Αλλαγή ο Αδαμάκης στο Ουγγαρία - Ελλάδα (video)

Στη φιλική ισοπαλία της Εθνικής Κ18

Το δελτίο Τύπου της ΠΑΕ:

U-18: Ουγγαρία - Ελλάδα 1-1

Η Εθνική Κ-18 ήρθε ισόπαλη 1-1 με την αντίστοιχη της Ουγγαρίας σε φιλική αναμέτρηση, η οποία διεξήχθη στο Telki Stadium. Οι ποδοσφαιριστές του Αναστάσιου Θέου πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη, αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ολική ανατροπή στο σκορ.

H Εθνική ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και πίεσε για να προηγηθεί από τα πρώτα λεπτά, αλλά στο 10ο λεπτό ο Ανδρικόπουλος νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Γιαγκομπσβίλι, ενώ ο Μαγυάρος τερματοφύλακας σταμάτησε και το σουτ του Παναγιωτακόπουλου στο 33ο λεπτό από τη μεγάλη περιοχή.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η Ουγγαρία προηγήθηκε στο 41ο λεπτό με πλασέ του Σάμπο στην αντεπίθεση, όμως η Εθνική αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε στο 44ο λεπτό με δυνατό σουτ του Ανδρικόπουλου από πλάγια θέση.

Η Εθνική πίεσε για να πάρει τη νίκη και στο 2ο ημίχρονο και στο 49ο λεπτό ο Δεληανίδης έκλεψε την μπάλα, βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά το σουτ του κατέληξε λίγο άουτ, ενώ στο 64ο λεπτό η κεφαλιά του Δεληανίδη από την εκτέλεση κόρνερ του Ανδρικόπουλου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιαγκομπσβίλι.

Στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης οι 2 ομάδες προσπάθησαν να βρουν το γκολ της νίκης, όμως δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Η σύνθεση της Εθνικής:

Μπελερής, Σβίγκος, Πολυκράτης, Μπαταούλας, Κοσίδης, Μαρουτσής, Ανδρικόπουλος, Μπρέγκου, Παναγιωτακόπουλος, Καλαϊτσίδης, Χατσίδης.

Στο 2ο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Ντέλλας-Γρίβας, Δεληανίδης, Τσομπάνης, Αδαμάκης, Λίγδας, Γεωργουλάκης, Παπαγεωργίου, Σαββίδης, Σαρηγιάννης, Κουτσόπουλος.