ΟΦΗ: Αλλαγή ο Σημαντηράκης στο Ελλάδα - Τουρκία

Στην ήττα της Εθνικής Νέων

Η ενημέρωση της ΕΠΟ:

U19: Ελλάδα - Τουρκία 1-2

Η Εθνική Νέων ηττήθηκε 2-1 από την αντίστοιχη της Τουρκίας στην πρεμιέρα της στο διεθνές τουρνουά φιλικών αγώνων που διεξάγεται στο Ούμαγκ της Κροατίας.

Η Εθνική προηγήθηκε στο 23ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκιτέρσου. Η Τουρκία έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2 γκολ του Ουζούν στο 74' και το 78'.

Την Τρίτη 16 Φεβρουαρίου η Εθνική Ομάδα αντιμετωπίζει την Λετονία (13:30) και ολοκληρώνει τους φιλικούς αγώνες την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου με αντίπαλο την οικοδέσποινα Κροατία (13:30).

Η συμμετοχή της Εθνικής στο διεθνές τουρνουά Nέων της Κροατίας, εντάσσεται το πλαίσιο της προετοιμασίας της για την συμμετοχή της στον 4ο όμιλο της Elite Round τον προσεχή Μάρτιο (20-26/03/2024 στην Πορτογαλία).

Η σύνθεση της Εθνικής

Καρακασίδης, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Φίλων, Κοντονίκος Καλοσκάμης, Γκιτέρσος, Γκούμας, Πασαχίδης, Κοντούρης, Λιατσικούρας.

Στο 2ο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Καλιαρός, Κοσίδης, Κάτρης, Κοντορουχάς, Δεληανίδης, Μπρέγκου, Σημαντηράκης, Κωστούλας, Ανδρικόπουλος.