21/12/2023 - 19:16

Κρύα ήττα σε κρύο γήπεδο για τον αφελέστατο ΟΦΗ

ΟΦΗ - Αστέρας Τρίπολης 0-2

Νέα ήττα για τον ΟΦΗ με σκορ 0-2, κόντρα στον Αστέρα στο Γεντί Κουλέ, για τη 15η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Όπως φοβόμασταν τις προηγούμενες ημέρες, μπήκε και αυτό το ματς στην ατελείωτη λίστα, με τις φορές που ο κυνικός Ράσταβατς έπιασε κορόιδο τον αφελή ΟΦΗ.

Πλέον η κρητική ομάδα μένει πολύ πίσω στη μάχη για την εξάδα και καλό θα είναι από εδώ και πέρα να κοιτάει και προς τα κάτω, για καλό και για κακό, στο φετινό ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα, καθώς έχουν αρχίσει και πλησιάζουν όλες οι ομάδες.

Είναι η τρίτη συνεχόμενη ήττα για τον ΟΦΗ στο πρωτάθλημα, χωρίς να πετύχει ούτε γκολ και έχει να νικήσει από τις 2 Οκτωβρίου και το εντός έδρας ματς με την ΑΕΚ. Από τότε μετράει 3 ισοπαλίες και 5 ήττες.

Και ο σημερινός αγώνας διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, λόγω της παράλογης και άδικης απαγόρευσης θεατών, που θα διαρκέσει μέχρι τις 12/2/2024.

O Πέπε Μελ παράταξε την ομάδα του με τον ίδιο τολμηρό σχηματισμό και δύο αλλαγές στην ενδεκάδα, σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Άρη.

Ο Μπάουμαν ήταν ξανά κάτω από τα δοκάρια, με τους Βούρο και Καρώ ως στόπερ μπροστά του και τους Λάρσον και Τοράρινσον στα άκρα της άμυνας. Ο Γαγιέγος ήταν και πάλι το αμυντικό χαφ, με τους Τοράλ και Νέιρα ως πιο δημιουργικούς μέσους. Στην κορυφή της επίθεσης ξεκίνησε ο Φελίπε και οι Μοσκέρα και Αμπάντα στα άκρα.

Ο ΟΦΗ μπήκε και σήμερα πολύ επιθετικά, ψάχνοντας το γκολ, με το ματς να είναι πολύ ανοικτό και τους φιλοξενούμενους να είναι επικίνδυνοι στο transition. H κρητική ομάδα έφτιαξε φάσεις, με πολύ καλές προϋποθέσεις, χωρίς να καταφέρει να βρει τελικές στην εστία.

Στο 38ο λεπτό ο Αστέρας άνοιξε το σκορ, μάλλον κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Μιριτέγιο μέσα από την περιοχή, μετά από σέντρα του Καλτσά από δεξιά, μετά από γρήγορη αντεπίθεση, σε μια οριακή φάση, που ελέγχθηκε από το VAR για οφσάιντ.

Στο 54ο λεπτό ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι. Ο Μπάουμαν και οι αμυντικοί του ΟΦΗ δεν έπαιξαν σωστά το build up, για να σπάσουν την πίεση των φιλοξενουμένων, o Kαλτσάς πρόλαβε και τσίμπησε την μπάλα και ο Καρώ τον ανέτρεψε. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Ρεγκίς και έκανε το 0-2 για την ομάδα της Αρκαδίας.

Στο 58ο λεπτό ο Πέπε Μελ έκανε τις πρώτες του αλλαγές. Μπήκαν οι Μαρινάκης και Μπάκιτς και αποχώρησαν οι Λάρσον και Μοσκέρα.

Στο 66ο λεπτό μπήκε και ο Λαμπρόπουλος, στη θέση του Καρώ. Στο 72ο λεπτό ο Ισπανός τεχνικός έκλεισε τις αλλαγές του, με τον Ριέρα να παίρνει τη θέση του Τοράρινσον.

ΟΦΗ (Π.Μέλ): Μπάουμαν, Λάρσον, Τοράρινσον, Βούρος, Καρώ, Γαγιέγος, Νέιρα, Τοράλ, Αμπάντα, Μοσκέρα, Φελίπε

Αστέρας (Μ.Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Καστάνο, Ζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Ρούμπεν Γκαρσία, Μουνάφο, Γκος, Ρεγκίς, Καλτσάς, Ζουγλής, Μιριτέγιο