13/11/2023 - 11:21

ΟΦΗ: Γκολ από Κρητικό παίκτη μετά από τεσσεράμισι χρόνια!

Γιακουμάκης ο τελευταίος, στο θρίλερ με τον Πλατανιά

Ο Νίκος Μαρινάκης σκόραρε το Σάββατο κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, μόλις στο 1ο λεπτό, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για τον κάκιστο ΟΦΗ. για να πάρει την πολύτιμη νίκη.

Όπως είδαμε και χθες, αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Ηρακλειώτη μπακ στην Α' Εθνική και το δεύτερο συνολικά στην καριέρα του, μετά το 2017, όταν είχε σκοράρει το μοναδικό τέρμα στο Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΟ 0-1, για το Κύπελλο Ελλάδας.

Ένα ακόμα αξιοσημείωτο στοιχείο, αποτελεί το γεγονός ότι ο Μαρινάκης είναι ο πρώτος Κρητικός ποδοσφαιριστής, που σκοράρει για τον ΟΦΗ τις τελευταίες σεζόν.

Για να βρούμε το προηγούμενο γκολ από παίκτη από την Κρήτη, θα πρέπει να πάμε στο αξέχαστο μπαράζ - θρίλερ ΟΦΗ - Πλατανιάς 3-2, στις 22 Μαΐου 2019, δηλαδή τεσσεράμισι χρόνια πριν!

Θυμίζουμε ότι ο διεθνής επιθετικός είχε μπει ως αλλαγή στο ημίχρονο και στο 69ο λεπτό έκανε το 2-1, μετά από ασίστ του Χουάν Νέιρα. Ένα γκολ που όμως δεν το χάρηκε για πολύ, καθώς μέσα στον ενθουσιασμό του έβγαλε τη φανέλα του στους πανηγυρισμούς και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο εξάμηνο του δανεισμού του στον ΟΦΗ, ο Γιακουμάκης σημείωσε 3 γκολ σε 12 συμμετοχές, με την ασπρόμαυρη φανέλα.