11/11/2023 - 19:18

ΟΦΗ δεν ΠΑΣ πουθενά με αυτό το χάλι!

ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Ισόπαλος με σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο ΟΦΗ, κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στο Γεντί Κουλέ, για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Η κρητική ομάδα ξεκίνησε καλά, όμως στη συνέχεια μας επιφύλασσε μια εντελώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ εμφάνιση, που ακόμα και αν κρατούσε τη νίκη, αυτό δε θα άλλαζε ΤΙΠΟΤΑ στην εικόνα του ματς.

Ο Βάλντας Νταμπράουσκας παράταξε την ομάδα του με τον συνηθισμένο σχηματισμό, κάποιες αναγκαστικές αλλαγές λόγω των απουσιών και μια μίνι - έκπληξη.

Ο Μπάουμαν ήταν ξανά κάτω από τα δοκάρια, τριάδα στόπερ οι Βούρος, Λαμπρόπουλος και Πασαλίδης, δεξιά ο Μαρινάκης και αριστερά ο Τοράρινσον. Στα χαφ οι Γαγιέγος και Μεγιάδο με τον Ριέρα μπροστά τους. Και στην κορυφή της επίθεσης ο Φελίπε με τον Ντίκο πίσω του.

Ο ΟΦΗ μπήκε εξαιρετικά στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 1ο λεπτό! Η κρητική ομάδα αναπτύχθηκε ωραία από δεξιά, με Μαρινάκη και Ριέρα, ο τελευταίος έκανε τη σέντρα, η προσπάθεια του Φελίπε αποκρούστηκε, με τον Μαρινάκη να παίρνει το ριμπάουντ και με δυνατό σουτ να κάνει το 1-0 για τον ΟΦΗ!

Στο 15ο λεπτό χάθηκε τεράστια ευκαιρία να γίνει το 2-0, όταν ο Ντίκο έκλεψε την μπάλα από τον Παντελάκη, πέρασε και τον Κλέιμαν, όμως ο Εραμούσπε πρόλαβε πριν περάσει τη γραμμή.

Μετά το γκολ ο ΟΦΗ έδωσε την κατοχή στον ΠΑΣ, είτε ηθελημένα είτε όχι, που απειλούσε κυρίως με στημένες φάσεις, αγχώνοντας τους γηπεδούχους. Σε μία τέτοια, σε κόρνερ στο 18ο λεπτό ο Εραμούσπε βρήκε με κεφαλιά το κάθετο δοκάρι.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Βάλντας Νταμπράουσκας πέρασε στο παιχνίδι τον Μοσκέρα, στη θέση του Ριέρα, που φάνηκε να κουτσαίνει προς το τέλος του πρώτου μέρους.

Η απώλεια του Ισπανού έγινε αμέσως αισθητή, με τον ΟΦΗ να είναι εντελώς άδειος στα χαφ, με Γαγιέγος και Μεγιάδο να βρίσκονται μόνοι με περισσότερους αντιπάλους.

Στο 61ο λεπτό ο Λιθουανός τεχνικός έκανε επιτέλους κίνηση να το αλλάξει αυτό, με τον Νέιρα να περνάει στο παιχνίδι, μέσα σε αποθέωση, στη θέση του Ντίκο.

Μετά την είσοδο του Αργεντίνου ο ΟΦΗ ισορρόπησε κάπως το ματς, όμως συνέχισε να είναι ευάλωτος στα άκρα, με αποτέλεσμα να συνεχίσει να δέχεται φάσεις με σέντρες στους ψηλούς επιθετικούς του ΠΑΣ.

Στο 71ο λεπτό μπήκε στο ματς και ο Λάρσον, στη θέση του σκόρερ της αναμέτρησης, Μαρινάκη.

Τα άκρα συνέχισαν να είναι η αχίλλειος πτέρνα για τον ΟΦΗ, που δεχόταν συνεχώς φάσεις με μπαλιές από τα πλάγια της άμυνας και ήταν σε αρκετές περιπτώσεις τυχερός που δε δέχθηκε γκολ.

Το κακό φαινόταν από μακριά και ήρθε στο 86ο λεπτό, σε μια τέτοια φάση, με τον Εραμούσπε να νικάει στον αέρα την άμυνα του ΟΦΗ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μπάουμαν, κάνοντας το 1-1 για τον ΠΑΣ.

Στο 90ο λεπτό, ο ΟΦΗ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Γιαννούλη να μπαίνει στη θέση του Λαμπρόπουλου.

Η κρητική ομάδα είχε μια τελευταία ευκαιρία στο 92', όταν ο Φελίπε είχε κεφαλιά που αποκρούστηκε δύσκολα από τον Κλέιμαν, μετά από σέντρα του Μοσκέρα.

Όπως είναι φυσιολογικό, η λήξη βρήκε τον κόσμο του ΟΦΗ έξαλλο με το αποτέλεσμα και την απαράδεκτη εμφάνιση και αποδοκίμασε έντονα, παίκτες - πλην Μπάουμαν - και προπονητή.

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Λαμπρόπουλος, Μαρινάκης, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Γαγιέγος, Ριέρα, Ντίκο, Φελίπε

ΠΑΣ Γιάννινα: Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα, Τζίνο, Παμλίδης, Τζίμας, Μπάλαν
Δυνατότητα σχολιασμού και πρόσβασης στο chat room με ΔΩΡΕΑΝ απλή εγγραφή στο oficrete.gr