29/11/2020 - 10:30

ΟΦΗ: Να αρχίσει να νικάει και στο Γεντί Κουλέ

Δεν είναι ρεαλιστικό να συνεχιστεί αυτό το που συμβαίνει

Στην περσινή κανονική περίοδο, το Γεντί Κουλέ ήταν η δύναμη του ΟΦΗ, όπως είναι και παραδοσιακά.

Μετά την έναρξη της πανδημίας και το κλείσιμο της κερκίδας, όλο αυτό γύρισε "τούμπα". Σε 10 αγώνες που έδωσε στο γήπεδό του ο ΟΦΗ, κατά τη διάρκεια της απαγόρευσης παρουσίας θεατών, έχει 6 ήττες και 4 ισοπαλίες, σε όλες τις διοργανώσεις, έστω και αν σε πλέι οφ και Europa League υπήρχε μεγαλύτερος βαθμός δυσκολίας.

Έτσι, τώρα ο ΟΦΗ δεν έχει νικήσει από την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του περσινού πρωταθλήματος, με αντίπαλο τη Λαμία (3-0), ο οποίος διεξήχθη την 1η Μαρτίου.

Τη φετινή περίοδο συμβαίνει το παράδοξο, να έχουμε φθάσει στη 10η αγωνιστική και στα 9 ματς που έχουν διεξαχθεί ο ΟΦΗ να έχει νικήσει μόνο εκτός έδρας, που πέρσι - και συνήθως - είναι η αχίλλειος πτέρνα του.

Δεν είναι ρεαλιστικό να συνεχίσει να συμβαίνει αυτό το σερί και ο ΟΦΗ, με τα δύο συνεχόμενα εντός παιχνίδια που έχει τώρα, με ΠΑΣ Γιάννινα και Απόλλωνα Σμύρνης, έχει την ευκαιρία να του βάλει ένα οριστικό τέλος.

Τέλος, ένα ακόμα σερί που πρέπει να τελειώσει, είναι ότι ο ΟΦΗ δεν έχει κρατήσει το 0 (μηδέν) στην εστία του από το εντός έδρας ματς με τον Παναθηναϊκό στις 27 Ιουνίου (0-0), για τα πλέι οφ.