10/02/2022 - 19:11

ΟΦΗ: Να μπει επιτέλους δυνατά στο Γεντί Κουλέ

Όχι πάλι νωθρό ξεκίνημα

Ο περσινός αυτοκαταστροφικός ΟΦΗ είχε ένα σύμπτωμα στα παιχνίδια στην έδρα του.

Έμπαινε νωθρά, με συνέπεια να δέχεται νωρίς πρώτος γκολ, συχνά στην πρώτη επίθεση του αντιπάλου και στη συνέχεια να αναγκάζεται να κυνηγάει το σκορ.

Και επειδή ήταν μια ομάδα με δομικά προβλήματα, τις περισσότερες φορές δεν κατάφερνε να πάρει ούτε το Χ, ακόμα και σε αγώνες που ήταν καλύτερη.

Ο φετινός ΟΦΗ είναι μια ομάδα με ισχυρότερη προσωπικότητα και τσαγανό - και φυσικά ποιότητα από καλούς παίκτες που είναι παρόντες και όχι τραυματισμένοι - και έχει καταφέρει να ανατρέψει αρκετά ματς, είτε νικώντας τα, είτε έστω παίρνοντας την ισοπαλία.

Όμως στην έδρα του δεν έχει την ίδια συγκομιδή με τα ματς μακριά από την Κρήτη. Αν την είχε, θα ήταν ήδη στα πλέι οφ, θα είχε λήξει την ιστορία.

Στα τελευταία ματς στο Γεντί Κουλέ, ο ΟΦΗ έχει εμφανίσει το ίδιο σύμπτωμα με πέρσι. Μπαίνει χαλαρός, κάνει αμυντικά λάθη και δέχεται πρώτος γκολ στα πρώτα λεπτά και μετά παλεύει 70-80 λεπτά για να το ανατρέψει. Είναι κρίμα.

Ο Νίκος Νιόπλιας έχει πει πολλές φορές ότι "στην έδρα μας πρέπει να είμαστε aggressive", αλλά αυτό έχει συμβεί σε λίγα ματς από το ξεκίνημα. Ουσιαστικά, μόνο κόντρα στον Ατρόμητο, με τα δύο γκολ του Ντουρμισάι το κατάφερε, έδιωξε το άγχος από νωρίς και καθάρισε το ματς. Και με τον ΟΣΦΠ σκόραρε νωρίς, όμως δεν κράτησε το προβάδισμα παρά λίγα λεπτά.

Απομένουν δύο αγώνες στο Ηράκλειο και ο ΟΦΗ πρέπει να τα πάρει, ώστε να διεκδικήσει την παρουσία του στην πρώτη εξάδα. Με πρώτο αυτό με τον Βόλο την Κυριακή. Το οποίο είναι δύσκολο, καθώς ο αντίπαλος έχει φθάσει 1 βαθμό κάτω από τον ΟΦΗ και ουσιαστικά παίζει τις τελευταίες του ελπίδες για τα πλέι οφ.

Μπορεί θεωρητικά να ευνοεί τον ΟΦΗ ότι είναι μια επιθετική ομάδα, που παίζει ανοικτά, όμως αν ο Όμιλος μπει πάλι νωθρά, επειδή ακριβώς είναι μια ομάδα με καλούς παίκτες και επιθετικές αρετές, κινδυνεύει να το πληρώσει πάλι νωρίς και να κυνηγάει μετά πάλι γκολ για ισοφαρίσεις και ανατροπές, όντας ευάλωτος σε γρήγορες αντεπιθέσεις. Όπως δηλαδή την "πάτησε" με τον Παναιτωλικό ή όπως θα μπορούσε να συμβεί κόντρα στον ΠΑΟ, που έχασε ευκαιρίες πριν την κόκκινη.

Για αυτό, ας μπει επιτέλους δυνατά στο Γεντί Κουλέ και να μην επιτρέψει να δημιουργηθεί αμφιβολία για το ποιος θα είναι ο νικητής του αγώνα.