30/03/2024 - 21:48

Παραμένει στην τσίτα ο ΟΦΗ - Χαμόγελα για το νέο αίμα

ΟΦΗ - Ατρόμητος 0-0

Ισόπαλος χωρίς τέρματα αναδείχθηκε ο ΟΦΗ, κόντρα στον Ατρόμητο στο Γεντί Κουλέ, για τη 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Stoiximan Super League.

Η κρητική ομάδα δεν εκμεταλλεύθηκε τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο και παραμένει στην τσίτα βαθμολογικά. Η διαφορά με την επικίνδυνη ζώνη δε μειώθηκε, όμως δεν μπόρεσε ούτε σήμερα να διώξει το άγχος και να αρχίσει να βλέπει το μέλλον με άνεση, ώστε να αρχίσει να σχεδιάζει νωρίς την επόμενη ημέρα.

Πλέον, το παιχνίδι του επόμενου Σαββάτου, με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα εντός έδρας, αποκτάει μεγάλη σημασία, με τον ΟΦΗ να είναι υποχρεωμένος να πάρει τη νίκη και να ηρεμήσει επιτέλους και να μη δώσει το δικαίωμα στους αντιπάλους του να ελπίζουν.

Μεγάλο κέρδος της ημέρας, η παρουσία των Αποστολάκη και Θεοδοσουλάκη, που έφερε αισιοδοξία για το μέλλον του ΟΦΗ, στηριζόμενος στα δικά του παιδιά.

Θετική και η επανεμφάνιση του Χριστογεώργου μετά από αρκετούς μήνες στο τέρμα, που έσωσε τον ΟΦΗ σε αρκετές περιπτώσεις που η άμυνά του παρέπεε.

Ο Τραϊανός Δέλλας παράταξε την ομάδα του με το συνηθισμένο του σχηματισμό και αλλαγές στην ενδεκάδα, αφήνοντας εκτός τους διεθνείς.

Κάτω από τα δοκάρια επέστρεψε ο Χριστογεώργος, πρώτη φορά από το ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 1-0 (3 Σεπτεμβρίου). Στόπερ ήταν ο Βούρος με τον Λαμπρόπουλο, στο δεξί άκρο της άμυνας ο Μαρινάκης και στο αριστερό ο Αμπάντα. Αμυντικά χαφ οι Μεγιάδο και Γαγιέγος, με τον Τοράλ σε πιο δημιουργικό ρόλο. Στην κορυφή της επίθεσης ο Ισέκα, με τους Ριέρα και Μπάκου στα πλάγια.

Στο πρώτο μέρος, ο ΟΦΗ είχε ένα από τα καλύτερα δημιουργικά του ημίχρονα, με αρκετές καθαρές φάσεις, όμως οι παίκτες του ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια, κυρίως με τον Τοράλ και τον Ισέκα.

Αμυντικά δεν κινδύνεψε τόσο, πέρα από κάποια μακρινά σουτ και μια μεγάλη φάση στο 40ο λεπτό, με τον Βαλένσια να βρίσκει το κάθετο δοκάρι, με κοντινή κεφαλιά.

Στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος μπήκε με πιο σφιχτή διάταξη, με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ, που δεν είχε τις ίδιες δυνάμεις με τον πρώτο μέρος που πίεζε παντού, να μη βρίσκει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία με την ίδια ευκολία.

Και όσο περνούσε η ώρα, αυξανόταν η νευρικότητα για τους παίκτες του ΟΦΗ, με τους φιλοξενούμενους να πατάνε καλύτερα και να ξεθαρρεύουν και επιθετικά, με τον Όμιλο να έχει πολλά κενά, κυρίως στα δεξιά της άμυνας.

Στο 60ο λεπτό, ο τεχνικός του ΟΦΗ έκανε την πρώτη του κίνηση από τον πάγκο, με τον Μπάκιτς να αντικαθιστά τον Τοράλ.

Και στο 67ο λεπτό προχώρησε σε διπλή αλλαγή, με τους Μεγιάδο και Μπάκου να αποχωρούν και να μπαίνουν οι Φελίπε και Αποστολάκης.

Στο 78ο λεπτό, ο προπονητής του ΟΦΗ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του. Βγήκαν οι Αμπάντα και Ριέρα και μπήκαν οι Τοράρινσον και Θεοδοσουλάκης.

Μετά τις αλλαγές του 67' ο ΟΦΗ το γύρισε σε 4-4-2, με τους δύο νεαρούς παίκτες του Ομίλου να δίνουν μεγάλη ενέργεια στην επίθεση και χαμόγελα στους θεατές του Γεντί Κουλέ.

Στο 83ο λεπτό μάλιστα, ο Θεοδοσουλάκης βρέθηκε κοντά να σκοράρει και να χαρίσει τη νίκη, μετά από αντεπίθεση που ξεκίνησε από πάσα του Αποστολάκη από την άμυνα.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Αμπάντα, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Μεγιάδο, Γαγιέγος, Τοράλ, Μπάκου, Ριέρα, Ισέκα

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Mαρκετζάνι, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Αθανασίου Κουντέ, Γκονζάλες, Καμαρά, Βαλένσια, Αντζιέλσι, Βρακάς