04/02/2024 - 17:47

Ζούμε έναν εφιάλτη - ΟΦΗ θα πέσεις

ΟΦΗ - Κηφισιά 1-2

Καταστροφική ήττα για τον ΟΦΗ, κόντρα στην Κηφισιά στο Γεντί Κουλέ, για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Σε ένα από τα πιο σημαντικά ματς της χρονιάς, ο ΟΦΗ εμφάνισε τραγικό πρόσωπο, έχοντας πολλούς παίκτες σε άθλια ημέρα και πλέον μπλέκει για τα καλά στη μάχη της παραμονής και με αυτή την εικόνα, κανένας δεν μπορεί να δει πώς θα καταφέρει να σώσει την κατηγορία, με τον εφιάλτη να βρίσκεται ξανά εδώ.

Ο Πέπε Μελ επέστρεψε στο συνηθισμένο του σχηματισμό, με αλλαγές στη βασική ενδεκάδα. Ο Μπάουμαν ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Βούρο και Μπρεσάν μπροστά του ως στόπερ. Στα δεξιά της άμυνας ο Λάρσον και στα αριστερά ο Τοράρινσον. Αμυντικά χαφ οι Μεγιάδο και Γαγιέγος και ο Ριέρα σε πιο δημιουργικό ρόλο. Στην κορυφή της επίθεσης ο Ισέκα, πρώτη φορά βασικός και οι Τοράλ και Αποστολάκης πιο περιφερειακά.

Η εικόνα του ΟΦΗ στο ξεκίνημα του αγώνα, ήταν πραγματικά άθλια. Αδυνατούσε να εκδηλώσει την οποιαδήποτε επίθεση και αντιθέτως, ήταν η Κηφισιά η μόνη ομάδα που απειλούσε, με αντεπιθέσεις και κόρνερ. Και με τον Μπιφουμά να κάνει ό,τι θέλει τους παλιούς του συμπαίκτες.

Το κακό δεν άργησε να έρθει, με τη μεγάλη πληγή του ΟΦΗ στο transition, ο Μπρεσάν ανέτρεψε τον Μπαρμπόσα μέσα στην περιοχή. Ο Οζέγκοβιτς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι στο 10ο λεπτό και έγραψε το 0-1 για την Κηφισιά.

Στο 37ο λεπτό ο ΟΦΗ υποχρεώθηκε σε αναγκαστική αλλαγή, όταν ο Μπρεσάν τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει και στη θέση του μπήκε ο Λαμπρόπουλος. Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος αποχώρησε για τα αποδυτήρια, χωρίς να μπορεί να πατήσει καν το πόδι του, κάτι το οποίο αφήνει τον ΟΦΗ χωρίς αρκετές λύσεις στα στόπερ και πρέπει να δει τι θα κάνει, μέχρι να κλείσει και η αγορά των ελεύθερων.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, το VAR έκανε έλεγχο για πέναλτι, σε μαρκάρισμα πάνω στον Ριέρα μέσα στην περιοχή, όμως δόθηκε οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πέπε Μελ πέρασε στο παιχνίδι και τον Μπάκιτς, στη θέση του κάκιστου Τοράλ.

Στο 53ο λεπτό, ο Ισπανός τεχνικός τα έπαιξε όλα για όλα, βάζοντας στο ματς τους Μπάκου και Φελίπε, στη θέση του αρνητικού Ριέρα και του Μεγιάδο, μένοντας στα χαφ με τους Μπάκιτς και Γαγιέγος.

Ό,τι όμως κι αν έκανε, η εικόνα του ΟΦΗ συνέχισε να παραμένει τραγική και στο 64ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ για την Κηφισιά. Μετά από φάση διαρκείας, οι αμυντικοί του ΟΦΗ άφησαν τον Μεντέντες να κάνει ... βόλτες μέσα στην περιοχή και αυτό έκανε την παράλληλη σέντρα στο πίσω δοκάρι και εκεί πετάχτηκε ο Οζέγκοβιτς, που με κοντινή προβολή έκανε το 0-2.

Στο 67ο λεπτό, ο Μελ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, βάζοντας στο παιχνίδι τον Νέιρα, στη θέση του τραγικού Λάρσον.

Στο 71ο λεπτό ο ΟΦΗ ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νέιρα, ο Αποστολάκης με την πλάτη, έστειλε στην μπάλα στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου, πετυχαίνοντας το 1-2 και το πρώτο επαγγελματικό γκολ στην καριέρα του, μια σημαντική στιγμή για τον νεαρό μεσοεπιθετικό.

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον, Τοράρινσον, Βούρος, Μπρεσάν, Μεγιάδο, Γαγιέγος, Ριέρα, Τοράλ, Αποστολάκης, Ισέκα

Κηφισιά (Kώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Τεϊσέιρα, Μιλίσεβιτς, Τσαπάν, Βαφέας, Οζέγκοβιτς, Σολόα, Μενέντες, Μπιφουμά, Μπαρμπόσα
Δυνατότητα σχολιασμού και πρόσβασης στο chat room με ΔΩΡΕΑΝ απλή εγγραφή στο oficrete.gr