10/02/2024 - 19:15

Μια ομάδα για λύπηση

ΟΣΦΠ - ΟΦΗ 4-0

Βαριά ήττα για τον ΟΦΗ, κόντρα στον Ολυμπιακό στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Ο ΟΦΗ εμφάνισε ξανά μια ομάδα πραγματικά για λύπηση, που δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι και φρόντισε αυτό να τελειώσει πολύ νωρίς και πριν καν αρχίσει, με τραγικά λάθη στην άμυνα, που δεν αρμόζουν σε επαγγελματική ομάδα.

Ο Πέπε Μελ παράταξε την ομάδα με τον συνηθισμένο του σχηματισμό και αλλαγές στη βασική ενδεκάδα. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μπάουμαν και μπροστά του οι Βούρος και Γιαννούλης, με τους Μαρινάκη και Αμπάντα στα άκρα της άμυνας. Αμυντικά χαφ οι Γκλάζερ και Γαγιέγος, με τον Μπάκιτς σε πιο δημιουργικό ρόλο. Στην κορυφή της επίθεσης ο Ισέκα, με τους Αποστολάκη και Μπάκου στα άκρα.

Ο ΟΦΗ μπήκε στο παιχνίδι με κάκιστο τρόπο και έκανε δώρο στον Ολυμπιακό μια νίκη χωρίς καν να ιδρώσει και ίσως τα πιο εύκολα γκολ που έχει πετύχει φέτος.

Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Μπάουμαν προσπάθησε να διώξει, όμως η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Μασούρα, που του στρώθηκε σε άδειο τέρμα και σημείωσε το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα, η άμυνα του ΟΦΗ συνέχισε να πελαγοδρομεί, οι παίκτες του μπόρεσαν να διώξουν και σέρβιραν έτοιμο γκολ στον Ελ Κααμπί, που έκανε εύκολα το 2-0.

Στο 34ο λεπτό, οι παίκτες του ΟΦΗ συνέχισαν τα δώρα, με τον Γαγιέγος να στέλνει την μπάλα πάνω στον Ποντένσε, που δεν είχε αντίπαλο, άδειασε όσους έτρεξαν και έγραψε το 3-0.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πέπε Μελ έκανε διπλή αλλαγή, περνώντας στο παιχνίδι τους Μοσκέρα και Τοράρινσον, στη θέση των Γαγιέγος και Γιαννούλη.

Στο 58ο λεπτό ήρθε και το 4-0 για τους γηπεδούχους, το πρώτο χωρίς την άμεση ευγενική δωρεά των παικτών του ΟΦΗ, με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Φορτούνη, που βγήκε στην πλάτη της άμυνας της κρητικής ομάδας.

Στο 61ο λεπτό ο Ισπανός τεχνικός προχώρησε και σε νέες αλλαγές, με τους Ισέκα και Απσοτολάκη να αποχωρούν και τους Φελίπε και Χιμένεθ να μπαίνουν στη θέση τους, με τον Ισπανό εξτρέμ να κάνει ντεμπούτο με τα ασπρόμαυρα.

Στο 81ο λεπτό ο ΟΦΗ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Ριέρα να αντικαθιστά τον Μπάκου.

OΦΗ: Μπάουμαν, Βούρος, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Αμπάντα, Γκλάζερ, Μπάκιτς, Γαγιέγος, Αποστολάκης, Μπάκου, Ισέκα

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ορτέγκα, Κάρμο, Μπιανκόνε, Τσικίνιο, Έσε, Φορτούνης, Ποντένσε, Μασούρας, Ελ Κααμπί