29/07/2023 - 17:20

Φιλική ήττα και αντίο του ΟΦΗ στην Ολλανδία

Ουτρέχτη - ΟΦΗ 2-0

Την ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε ο ΟΦΗ κόντρα στην Ουτρέχτη στο αθλητικό κέντρο Zoudenbalch, στο τελευταίο και πιο δυνατό φιλικό επί ολλανδικού εδάφους.

Στο πρώτο ημίχρονο, η κρητική ομάδα είχε ίσως την πιο μεστή αμυντικά εμφάνιση στα τρία πρώτα φιλικά και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, πέρα από κάποια μακρινά σουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο μοτίβο, μέχρι το 59ο λεπτό που η Ουτρέχτη άνοιξε το σκορ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Bozdogan.

Ένα λεπτό αργότερα, ο ΟΦΗ έφθασε κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Αμπάντα έκλεψε μετά από πίεση ψηλά, η μπάλα γύρισε στην επίθεση από τους Ομιλίτες και κατέληξε στον Ντίκο που από κοντά την έστειλε στο κάθετο δοκάρι.

Στο 78ο λεπτό η Ουτρέχτη διπλασίασε τα τέρματά της, με διαγώνιο σουτ του Booth, μετά από αντεπίθεση των Ολλανδών.

Παρά το σκορ, ο ΟΦΗ ήταν δραστήριος επιθετικά στο δεύτερο μέρος, όμως όλες τις φορές βρήκε απέναντί του τον τερματοφύλακα των Ολλανδών.

Η ενδεκάδα του πρώτου ημιχρόνου: Χριστογεώργος, Αμπάντα, Λάρσον, Καρώ, Πασαλίδης, Βούρος, Ντιουσέ, Μεγιάδο, Ριέρα, Μπιφουμά, Ντίκο

Η ενδεκάδα του δευτέρου ημιχρόνου: Χριστογεώργος (63' Σωτηρίου), Αμπάντα (82' Σημαντηράκης), Λάρσον, Καρώ (63' Λαμπρόπουλος), Πασαλίδης, Βούρος, Ντιουσέ (71' Φελίπε), Μεγιάδο, Τοράλ, Μπιφουμά (76' Μπιφουμά), Ντίκο (63' Μπάκιτς)

Ουτρέχτη: Branderhorst, ter Avest, van der Hoorn, Sagnan, El Karouani, Bozdogan, Toornstra, Labyad, Seuntjens, Lidberg, Ramselaar

- Αύριο, Κυριακή 30/7, η αποστολή του ΟΦΗ αναχωρεί από την Ολλανδία και η άφιξή της στο Ηράκλειο αναμένεται για τις 20.35, στο αεροδρόμιο "Νίκος Καζαντζάκης".

- Στις εξέδρες του αθλητικού κέντρου Zoudenbalch, βρέθηκαν και φίλοι του ΟΦΗ, φορώντας φανέλες και διακριτικά της κρητικής ομάδας.

0 02 05 5f6be804d413869b50fe307a9e65ca20d82e94888b44064c7038b809914ac0ce 25c95d87c131d49e