27/09/2023 - 17:44

Νέοι χαμένοι βαθμοί για τον μετριότατο ΟΦΗ

Παναιτωλικός - ΟΦΗ 1-1

Ισόπαλος με σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο ΟΦΗ, κόντρα στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Είναι η τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για τον ΟΦΗ, που σήμερα είχε μέτρια απόδοση. Αντέδρασε μεν μετά το φθηνό γκολ που δέχθηκε στην αρχή και είχε φάσεις για να κάνει την ανατροπή, όμως στο τελευταίο μισάωρο κινδύνεψε να δεχθεί και δεύτερο γκολ, κυρίως με γρήγορες επιθέσεις στο αριστερό του άκρο, με τον Μπάουμαν να είναι σε ετοιμότητα, όταν χρειάστηκε.

Πλέον η κρητική ομάδα έχει 9 βαθμούς σε 6 αγώνες και στα τελευταία ματς έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει μεγάλη ώθηση και να εδραιωθεί στις πρώτες θέσεις, πετώντας ουσιαστικά το πλεονέκτημα που του έδωσαν οι σπουδαίες νίκες με Άρη και ΠΑΟΚ.

Ο Βάλντας Νταμπράουσκας παράταξε την ομάδα του με τον ίδιο σχηματισμό και κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα, στην οποία μπήκαν βασικοί για πρώτη φορά οι Μπάουμαν και Γκλάζερ.

Στο τέρμα ήταν ο Ελβετός τερματοφύλακας, τριάδα στόπερ οι Βούρος, Πασαλίδης και Καρώ, ο Λάρσον δεξιά και ο Τοράρινσον αριστερά. Στα χαφ οι Μεγιάδο, Γαγιέγος και Γκλάζερ και ο Μπάκιτς μπροστά τους, με τον Λουίζ Φελίπε στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΟΦΗ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και από νωρίς φανέρωσε ξανά την αδυναμία που έχει στις στημένες φάσεις. Στο 10ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Πέντρο πήρε την πρώτη κεφαλιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Μαλής με προβολή, έκανε το 1-0 για τον Παναιτωλικό.

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ βγήκε μπροστά και στο 20ο λεπτό μίλησε η κλάση του Λουίζ Φελίπε, που έχει σήμερα τα γενέθλιά του. Ο Βραζιλιάνος ξεκίνησε την αντεπίθεση από τον χώρο του κέντρου και στο τέλος της επίθεσης η μπάλα κατέληξε σε αυτόν μέσα στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-1 για τον ΟΦΗ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με δοκάρι του Μπάκιτς και κεφαλιά του Φελίπε.

Στο 70ο λεπτό ο Λιθουανός τεχνικός έκανε τις πρώτες του κινήσεις από τον πάγκο. Βγήκαν οι Τοράρινσον, Πασαλίδης και Γαγιέγος και μπήκαν οι Λαμπρόπουλος, Αμπάντα και Μοσκέρα.

Στο 78ο λεπτό μπήκε στο παιχνίδι και ο Νέιρα, που αντικατέστησε τον Γκλάζερ. Στο 84ο λεπτό πέρασε στο ματς και ο Τοράλ, στη θέση του Φελίπε, που ζήτησε αλλαγή.

Παναιτωλικός (Γ. Σούρερ): Καπίνο, Μαυρίας, Μαλής, Ντουάρτε Μ., Τορεχόν, Πέρεζ, Μπαλντασάρα, Χουάνπι, Βοϊλής, Ντίαζ, Πέντρο

ΟΦΗ (Β. Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Λάρσον Τοράρινσον, Βούρος, Πασαλίδης, Καρώ, Μεγιάδο, Γκλάζερ, Γαγιέγος, Μπάκιτς, Φελίπε
Δυνατότητα σχολιασμού και πρόσβασης στο chat room με ΔΩΡΕΑΝ απλή εγγραφή στο oficrete.gr