31/01/2024 - 18:46

Άστοχοι και αποτυχημένοι

Παναιτωλικός - ΟΦΗ 3-1

Την ήττα γνώρισε ο ΟΦΗ, κόντρα στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson και σε συνδυασμό με το 1-2 του πρώτου αγώνα στο Γεντί Κουλέ, γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό από τη συνέχεια του θεσμού και κλώτσησε οριστικά την ευκαιρία για κάτι καλό στη φετινή διοργάνωση.

Ήταν ίσως η καλύτερη εμφάνιση επί Πέπε Μελ, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο και άξιζε κάτι καλύτερο σήμερα; Ήταν. Προσπάθησαν σήμερα οι παίκτες; Προσπάθησαν. Όμως, όλα αυτά δεν έχουν την παραμικρή σημασία, καθώς απέτυχαν να φανούν αντάξιοι των προσδοκιών και της μεγάλης ευκαιρίας που είχε ο ΟΦΗ και που σου τυχαίνει κάθε 10-20 χρόνια, και αν.

Ας έπαιζαν έτσι σε όλα τα ματς και δε θα ήταν ο ΟΦΗ σήμερα σε αυτό το σημείο. Δεν είναι το σημερινό ματς η ουσία, όμως σήμερα ολοκληρώθηκε το έγκλημα που έκανε ο ΟΦΗ εις βάρος του εαυτού του και του κόσμου του. Μια από τις μεγαλύτερες αποτυχίες στην ιστορία του ΟΦΗ.

Απομένει τώρα να σώσουν την ομάδα, με κάθε τρόπο - με αρχή το κυριακάτικο ματς με την Κηφισιά - και θα κριθούν ανάλογα όλοι, για τη φετινή αποτυχία σε όλα τα μέτωπα και όλες τις διοργανώσεις.

Μοναδικό ίσως θετικό στοιχείο σήμερα, η παρουσία του Άαρον Ισέκα, που έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει, όμως πλέον ξέρουμε ότι ήρθε υπερβολικά αργά στην ομάδα. Δυστυχώς, ο κατάλογος με τις μεγάλες χαμένες ευκαιρίες του ΟΦΗ στο Κύπελλο Ελλάδας, θα ανανεωθεί με την προσθήκη της φετινής σεζόν.

Ο Πέπε Μελ παράταξε την ομάδα του με εκπλήξεις, κυρίως στον σχηματισμό. Κάτω από τα δοκάρια επέστρεψε ο Μπάουμαν, με τριάδα μπροστά του τους Βούρο, Μπρεσάν και Τοράρινσον. Αμπάντα και Μπάκου είχαν αριστερά και δεξιά όλη την πλευρά, ενώ στα χαφ μπήκαν οι Γκλάζερ και Μπάκιτς. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Φελίπε, με τους Τοράλ και Νέιρα πιο πίσω, σε δημιουργικό ρόλο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ ήταν πολύ καλύτερος από τον αντίπαλό του, έχασε πολλές ευκαιρίες, μερικές από αυτές ήταν κραυγαλέες, όμως κινδύνευσε στις λίγες επιθέσεις που δέχθηκε.

Όμως ο Όμιλος ήταν ξανά άστοχος, σε πολλαπλές επιθέσεις, σε αντίθεση με τον Παναιτωλικό, που κατάφερε να σκοράρει στο 38ο λεπτό, με σουτ του Ντουάρτε από το ύψος της περιοχής, παίρνοντας τεράστιο πλεονέκτημα δύο τερμάτων για την πρόκριση.

Mε το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πέπε Μελ αποφάσισε να ρισκάρει ακόμα περισσότερο, περνώντας στο παιχνίδι τον Ριέρα, αντικαθιστώντας τον Γκλάζερ, τον μοναδικό δηλαδή καθαρόαιμο αμυντικογενή μέσο της αρχικής ενδεκάδας.

Στο 55ο λεπτό, ο Ισπανός τεχνικός πέρασε στο ματς και τον Μοσκέρα, στη θέση του Μπάκου.

Στο 59ο λεπτό έσβησαν οριστικά όλες οι ελπίδες του ΟΦΗ για κάποιο θαύμα, όταν οι παίκτες του έχασαν την μπάλα στο χώρο του κέντρου, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση, βρήκαν την άμυνα του ΟΦΗ ανοργάνωτη και ο Χατζηθεοδωρίδης από κοντά, έγραψε το 2-0 για τον Παναιτωλικό.

Στο 64ο λεπτό ο Ισέκα έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του ΟΦΗ, όταν μπήκε αλλαγή μαζί με τον Γαγιέγος, στη θέση των Τοράλ και Νέιρα.

Στο 73ο λεπτό, το νέο μεταγραφικό απόκτημα χρίστηκε σκόρερ, όταν βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε ωραία τον Στεργιάκη, μειώνοντας σε 2-1.

Στο 77ο λεπτό ο ΟΦΗ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Λάρσον στη θέση του Τοράρινσον.

Στο 93ο λεπτό, ο Παναιτωλικός βρήκε και τρίτο γκολ, με σουτ του Πέρεζ, που κόντραρε και στον Βούρο.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Οικονόμου, Μλάντεν, Μαλης, Ντουάρτε, Τσιγγάρας, Χατζηθεοδωρίδης, Τορεχόν, Ντίαζ, Πέντρο

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Βούρος, Μπρεσάν, Τοράρινσον, Μπάκου, Αμπάντα, Γκλάζερ, Μπάκιτς, Νέιρα, Τοράλ, Φελίπε