13/04/2024 - 16:48

Ο Μπάκιτς αρνήθηκε να αφήσει τον ΟΦΗ να χάσει!

Πανσερραϊκός - ΟΦΗ 2-2

Ισόπαλος αναδείχθηκε ο ΟΦΗ, κόντρα στον Πανσερραϊκό στις Σέρρες, για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ της Stoiximan Super League.

Η κρητική ομάδα δεν κατάφερε ούτε σήμερα να πάρει την πρώτη φετινή του εκτός έδρας νίκη, ενώ δέχθηκε τα πρώτα γκολ στα πλέι άουτ και τα πρώτα με τερματοφύλακα τον Χριστογεώργο, σε ένα παιχνίδι που θύμισε αρκετές από τις παθογένειες που οδήγησαν τον ΟΦΗ στα πλέι άουτ, όπου τουλάχιστον διατήρησε το αήττητο χάρη στον Μπάκιτς.

Ο Τραϊανός Δέλλας παράταξε την ομάδα του με το συνηθισμένο του σχηματισμό και λίγες αλλαγές στην ενδεκάδα, σε σχέση με το ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Χριστογεώργος διατήρησε τη θέση του κάτω από τα δοκάρια, με στόπερ μπροστά του τους Βούρο και Λουκάο (που αντικατέστησε τον Λαμπρόπουλο) και τον Μαρινάκη στο δεξί άκρο και τον Τοράρινσον στο αριστερό.

Στα χαφ ο Γαγιέγος δίπλα στον Μπάκιτς (που πήρε τη θέση του Μεγιάδο), με τον Τοράλ πιο προωθημένο. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ξανά ο Ισέκα, με τους Μπάκου και Ριέρα στα πλάγια.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο, ο ΟΦΗ πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθεί. Στο 14ο λεπτό ο Μπάκιτς σκόραρε με κεφαλιά, όμως ο Φωτιάς ακύρωσε το γκολ για επιθετικό φάουλ.

Όμως, θύμισε τον αγώνα της κανονικής διάρκειας και παρά την κυριαρχία του, βρέθηκε να χάνει στην πρώτη σοβαρή απειλή των γηπεδούχων, με σουτ του Άλεξιτς στην αντεπίθεση, στο 22ο λεπτό (1-0).

Ο ΟΦΗ απάντησε άμεσα, με πέναλτι που κέρδισε ο Ριέρα και γκολ του Μπάκιτς στο 27ο λεπτό, με διπλή προσπάθεια μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα (1-1).

Όμως η κρητική άμυνα συνέχισε να χαλάει ό,τι προσπαθούσε να χτίσει η μεσοεπιθετική γραμμή και στο 33ο λεπτό ο Πανσερραϊκός προηγήθηκε ξανά, με κεφαλιά του Μπετανκόρ (2-1).

Μετά τα γκολ και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο, με τους παίκτες του ΟΦΗ να μην έχουν καθαρό μυαλό και να παίζουν με αρκετά νεύρα.

Στο 66ο λεπτό, ο προπονητής του ΟΦΗ έκανε τις πρώτες του κινήσεις από τον πάγκο, με τους Αποστολάκη και Μοσκέρα να αντικαθιστούν τους Ριέρα και Μπάκου. Και στο 69ο λεπτό, ο Μεγιάδο μπήκε στη θέση του Γαγιέγος.

Στο 74ο λεπτό ο Δέλλας ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τους Γκλάζερ και Φελίπε, στη θέση των Τοράλ και Ισέκα.

Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η ισοφάριση για τον ΟΦΗ! Ο Μοσκέρα επέμεινε από αριστερά, έβγαλε την παράλληλη σέντρα και ο Μπάκιτς έπιασε ένα άπιαστο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών και στα δίχτυα του Κατσίκα, γράφοντας το 2-2 για τον Όμιλο.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Κατσίκας, Μπέργκστρεμ, Αυλωνίτης, Πεταυράκης, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Τομάς, Ουάρντα, Άλεξιτς, Μπετανκόρ

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Τοράρινσον, Βούρος, Λουκάο, Γαγιέγος, Μπάκιτς, Τοράλ, Μπάκου, Ριέρα, Ισέκα
Δυνατότητα σχολιασμού και πρόσβασης στο chat room με ΔΩΡΕΑΝ απλή εγγραφή στο oficrete.gr