23/09/2022 - 19:15

Φιλική νίκη για τον ΟΦΗ

Γιούχτας - ΟΦΗ 1-3

Φιλική νίκη για τον ΟΦΗ, με σκορ 1-3, στο φιλικό που διεξήχθη στις Αρχάνες, με αντίπαλο τον Γιούχτα.

Το παιχνίδι ήταν μια ευκαιρία για τον Νίκο Νιόπλια να δώσει χρόνο σε παίκτες που είναι λίγο καιρό στην Κρήτη ή που επέστρεψαν πρόσφατα από τραυματισμό.

Ενώ ανεπίσημο ντεμπούτο έκανε ο Ζαχαριουδάκης της Κ19 και ο Σαουδάραβας Αλ-Μοχαϊμέντ. Ο τεχνικός του Ομίλου είδε και θετικά και αρνητικά στοιχεία στο σημερινό ματς. Με κάποιους παίκτες να παίζουν με όρεξη και κάποιους άλλους με λιγότερη...

Στο πρώτο ημίχρονο η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε από τον Γιούχτα. Στο 43ο λεπτό ο Ροβύθης βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μανδά.

Στο 53ο λεπτό ο ΟΦΗ κατάφερε να σκοράρει, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα ο Καμάου αστόχησε με άδειο τέρμα. Στην επόμενη φάση οι παίκτες του Ομίλου έκλεψαν την μπάλα στο χώρο του κέντρου και ο Τοράρινσον έκανε τη σέντρα στον Γκερέρο, που με προβολή έκανε το 0-1.

Στο 60ο λεπτό ήρθε το 2-0 για τον ΟΦΗ. Ο Στάικος κέρδισε την μπάλα στη μεσαία γραμμή και μετά από ατομική προσπάθεια, πλάσαρε εύστοχα τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 73ο λεπτό ο Γιούχτας μείωσε το σκορ. Μετά από λάθος του Αλ-Μοχαϊμέντ, οι γηπεδούχοι πήραν την μπάλα και ο Ροβύθης με τακουνάκι πάσαρε στον αμαρκάριστο Λίτσκα που έκανε το 1-2.

Στο 85ο λεπτό ήρθε το 1-3 για τον Όμιλο. Η μπάλα έφθασε στον Μπουζούκη έξω από την περιοχή και με πολύ ωραίο σουτ την έστειλε στο παραθυράκι της αντίπαλης εστίας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα των Αρχανών αγωνίστηκε με αρκετούς παίκτες που έχουν περάσει από τον ΟΦΗ, είτε την πρώτη ομάδα, είτε τα τμήματα υποδομής.

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς): Κόλλιας, Γελαδάρης, Κορνηλάκης, Τζανής, Γιαλούσης, Κοντογιάννης, Πλουσής, Ροβύθης, Νύκταρης, Δωματάς, Αζίζι

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Μανδάς, Ζαχαριουδάκης, Τοράρινσον, Πασαλίδης, Γιοχού, Περέα, Στάικος, Τοράλ, Ντουρμισάι, Καμάου, Γκερέρο

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Σωτηρίου, Μπουζούκης, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Αποστολάκης, Θεοδοσουλάκης και Αλ-Μοχαϊμέντ