12/08/2023 - 22:49

Θετική πρόβα για τον ΟΦΗ στη Φλωρεντία!

Φιορεντίνα - ΟΦΗ 1-1

Ισόπαλος με σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο ΟΦΗ, κόντρα στη Φιορεντίνα στο Αρτέμιο Φράνκι, στο τελευταίο φιλικό της καλοκαιρινής προετοιμασίας.

Ήταν ουσιαστικά η πρόβα πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, την επόμενη βδομάδα κόντρα στον Άρη στο Γεντί Κουλέ (Κυριακή 20/8 - 19.30).

Ο ΟΦΗ έφθασε κοντά στο να προηγηθεί νωρίς, μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Μπάκιτς έβγαλε μόνο τον Ντίκο στην πλάτη της άμυνας, όμως ο επιθετικός του Ομίλου σούταρε λίγο άουτ.

Στο 35ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Μετά από καλή κάθετη πάσα του Sottil, η μπάλα έφθασε στον Kokorin, που πλάσαρε εύστοχα τον Μανδά, κάνοντας το 1-0 για τη Φιορεντίνα.

Στο 72ο λεπτό ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν μετά από προσπάθεια του Μοσκέρα, η μπάλα έφθασε στον Φελίπε που πλάσαρε στο κάθετο δοκάρι των Βιόλα.

Στο 89ο λεπτό ήρθε το γκολ για τον ΟΦΗ! Μετά από γρήγορη ανάπτυξη και ωραία ομαδική προσπάθεια, ο Μοσκέρα πάσαρε παράλληλα στον Φελίπε, που σε κενή εστία έγραψε το 1-1.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ (3-5-2): Μανδάς, Βούρος (83' Γιαννούλης), Καρώ (83' Μπιφουμά), Λαμπρόπουλος (74' Πασαλίδης), Λάρσον (74' Μαρινάκης), Τοράρινσον (74' Αμπάντα), Μεγιάδο (83' Αποστολάκης), Γαγιέγος (78' Νέιρα), Μπάκιτς (65' Ριέρα), Τοράλ (65' Μοσκέρα), Ντίκο (65' Φελίπε)

Η ενδεκάδα της Φιορεντίνα: Terraciano, Dodo, Parisi, Arthur, Milenkovic, M.Quarta, Brekalo, Mandragora, Kokorin, Bonaventura, Sottil

- Στο γήπεδο της Φιορεντίνα βρέθηκαν και φίλοι του ΟΦΗ, οι οποίοι έδωσαν το δικό τους χρώμα και έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο Αρτέμιο Φράνκι.

- Στα παλιά του λημέρια βρέθηκε ο Μάρκο Μπάκιτς, καθώς άνηκε στους Βιόλα από το 2013 μέχρι και το 2016.

- Πριν την έναρξη του αγώνα, ο Μιχάλης Μπούσης βρέθηκε στα αποδυτήρια του γηπέδου και χαιρέτισε έναν - έναν τους παίκτες του ΟΦΗ.