09/10/2023 - 18:47

Αγχώθηκε, μας ΤΡΕΛΑΝΕ και προκρίθηκε!

Xανιά - ΟΦΗ 3-5

Νίκη - πρόκριση για τον ΟΦΗ, κόντρα στα Χανιά στα Περιβόλια, σε ένα θεότρελο ματς με σκορ 3-5, για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Όμιλος, παρά το γεγονός ότι δεν ήταν καθόλου καλός, μπόρεσε να προηγηθεί τρεις φορές με δύο γκολ διαφορά, και όμως, "κατάφερε" να δεχθεί την ισοφάριση την πρώτη φορά και να αγχωθεί τις άλλες δύο, βρίσκοντας ευτυχώς την αντίδραση, που του έδωσε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Βάλντας Νταμπράουσκας παράταξε την ομάδα του με τον συνηθισμένο σχηματισμό και τρεις αλλαγές στη βασική ενδεκάδα, σε σχέση με την ΑΕΚ.

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ξανά ο Μπάουμαν, τριάδα στόπερ τους Βούρο Πασαλίδη και Λαμπρόπουλο (στη θέση του Καρώ), ο Λάρσον δεξιά και ο Αμπάντα αριστερά (στη θέση του Τοράρινσον). Στα χαφ οι Μεγιάδο, Γαγιέγος και Γκλάζερ, στην κορυφή της επίθεσης ο Φελίπε και πίσω του ο Τοράλ (στη θέση του Μπάκιτς).

Στο 29ο λεπτό ο ΟΦΗ κατάφερε να βρει πρώτος το γκολ, με τον Αμπάντα, που με δυνατό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, μετά από πάσα του Mεγιάδο, έκανε το 0-1 για τον Όμιλο.

Στο 42ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ για τον ΟΦΗ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λάρσον, ο Βούρος βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Λουίζ Φελίπε έκανε το 0-2 από κοντά, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στον ΟΦΗ και το μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη - πρόκριση.

Όμως με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας πέταξε στα σκουπίδια αυτό το προβάδισμα, δεχόμενη γρήγορα δύο τέρματα.

Στο 49ο λεπτό τα Χανιά κατάφεραν να μειώσουν το σκορ και να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Μετά από πάσα του Μάναλη, ο αμαρκάριστος Ελευθεριάδης έκανε το 1-2 για τους γηπεδούχους.

Στο 51ο λεπτό ήρθε και η ισοφάριση, με γκολ του Μανουσάκη, που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 2-2 για τα Χανιά.

Στο 56ο λεπτό ο Λιθουανός τεχνικός έκανε τις πρώτες του κινήσεις από τον πάγκο, με τους Ριέρα και Μοσκέρα να αντικαθιστούν τους Γαγιέγος και Τοράλ.

Στο 62ο λεπτό η αλλαγή του Μοσκέρα απέδωσε σχεδόν αμέσως, με το τρίτο γκολ του ΟΦΗ. Μετά από στημένη φάση, η μπάλα έφθασε στον Κολομβιανό, που με σουτ στην κίνηση έκανε το 2-3 για τον Όμιλο.

Στο 64ο λεπτό ο Μοσκέρα χτύπησε ξανά για τον ΟΦΗ! Μετά από βαθιά μπαλιά, ο επιθετικός του Ομίλου βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-4!

Στο 67ο λεπτό όμως, ήρθε το 3-4 για τα Χανιά! Οι γηπεδούχοι μπήκαν εκ νέου στο παιχνίδι, με μακρινό σουτ του Σερβιλάκη.

Στο 72ο λεπτό ο Νταμπράουσκας έκανε άλλες δύο αλλαγές. Μπήκαν οι Γιαννούλης και Νέιρα και βγήκαν οι Λαμπρόπουλος και Φελίπε, με την αντικατάσταση του Βραζιλιάνου να είναι αναγκαστική.

Στο 78ο λεπτό ο ΟΦΗ σκόραρε ξανά! Ο Μοσκέρα βγήκε μόνος από αριστερά και πάσαρε στην κατάλληλη στιγμή στον Ριέρα, που σε κενή εστία έκανε το 3-5!

Στο 83ο λεπτό ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Μεγιάδο δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Περράκη για φάουλ.

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (82' Κατσούρι), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Σερβιλάκης, Τσορνομάζ, Λεμονής (82' Μπουρσέλης), Τσέλιος (65' Τσέλιος), Μιούλερ (46' Eλευθεριάδης), Μάναλης (61' Βουό), Μανουσάκης

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Λάρσον, Αμπάντα, Βούρος, Πασαλίδης, Λαμπρόπουλος (72' Γιαννούλης), Μεγιάδο, Γκλάζερ, Γαγιέγος (56' Ριέρα), Τοράλ (56' Μοσκέρα), Φελίπε (72' Νέιρα)

- Από την 22μελή αποστολή, εκτός 20άδας έμειναν οι Σημαντηράκης και Μπάκιτς. Ο Μαυροβούνιος είχε μια ενόχληση στο στομάχι το πρωί και προτιμήθηκε να μείνει εκτός.