20/04/2024 - 23:07

ΑΕΚ - ΟΦΗ 0-3: Επιβλητική νίκη για την Κ17!

Στη μάχη για την 5η θέση

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Κ17 του ΟΦΗ, που επικράτησε της ΑΕΚ με σκορ 0-3, για τη 18η αγωνιστική της β' φάσης του πρωταθλήματος υποδομής της Stoiximan Super League.

Δύο γκολ για τους Ομιλίτες πέτυχε ο Καστελλιάνάκης και ένα ο Καινουργιάκης.

Έτσι, η ομάδα του Θοδωρή Ελευθεριάδη έφθασε στους 26 βαθμούς και ολοκλήρωσε τη β' φάση στην 6η θέση της βαθμολογίας, και πλησίασε στον πόντο την 5η ΑΕΚ, που παρέμεινε στους 27.

Το δελτίο Τύπου της ΠΑΕ:

Επιβλητικό «διπλό» της Κ17 κόντρα στην ΑΕΚ

Με σκόρερ τους Καστελλιανάκη (29’, 70’) και Καινουργιάκη (32’), η Κ17 του ΟΦΗ επικράτησε με σκορ 0-3 της αντίστοιχης της ΑΕΚ στα Σπάτα, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League K17, κατακτώντας την 6η θέση της τελικής βαθμολογίας.

Η ομάδα μας, η οποία δημιούργησε καλές προϋποθέσεις από τα πρώτα λεπτά, άνοιξε το σκορ στο 29’, με τον Καστελλιανάκη να σουτάρει εντός περιοχής, νικώντας τον Παπαβασιλείου για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα ο Καινουργιάκης έγινε κάτοχος της μπάλας, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σωμαράκη και με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα της εστίας των «κιτρινόμαυρων» για το 0-2.

Στο 42’ ο Καστελλιανάκης βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε, με το 0-2 να παραμένει μέχρι τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Στο 70’ ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι με τον Μπεϊνά. Ο Καστελλιανάκης ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε για δεύτερη φορά τον Παπαβασιλείου, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Κ17 ΟΦΗ (Θ. Ελευθεριάδης): Μπουστζοκάι, Νινιράκης, Καινουργιάκης, Κωνσταντακόπουλος Γ. (66’ Κοζυράκης), Χαραλαμπάκης, Ντάγια, Τσελεγγίδης (76’ Πατραμάνης), Σωμαράκης, Χαραλάμπης (76’ Παντερής), Καστελλιανάκης (84’ Λυγεράκης), Μπεϊνάς (84’ Ντρεϊάι).