26/02/2022 - 15:38

Ηρωική ισοπαλία για την Κ17 του ΟΦΗ

ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης 1-1

Ισόπαλη με σκορ 1-1 αναδείχθηκε η Κ17 του ΟΦΗ, με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης στο γήπεδο του ΠΟΑ στο Ατσαλένιο, για τη 18η αγωνιστική της Super League.

Οι Έφηβοι του Ομίλου μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς, στο 30ο λεπτό με κεφαλιά του Ζαχαριουδάκη, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ έχασαν και άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους.

Όμως στο 45ο λεπτό αποβλήθηκε απευθείας ο Ρολάκης, για χέρι σε σουτ που πήγαινε στην εστία, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν και πέναλτι, με το οποίο έγινε το 1-1.

Παρόλο που ο ΟΦΗ έπαιζε με λιγότερους παίκτες, το αριθμητικό μειονέκτημα δε φάνηκε μέσα στο χορτάρι, πέρα από τα τελευταία λεπτά του αγώνα, όταν τα παιδιά του Ομίλου φυσιολογικά κουράστηκαν.

Αντιθέτως, τους παρουσιάστηκαν φάσεις με προϋποθέσεις ακόμα και να πάρουν αυτοί τη νίκη, στις οποίες έλειψε η αποτελεσματικότητα. Πίσω πιέστηκαν προς τη λήξη, όμως γενικά κινδύνεψαν ελάχιστα, με τον τερματοφύλακα Κότσι να δηλώνει παρών σε κάθε επικίνδυνη φάση.

Η φάση του γκολ και οι πανηγυρισμοί:

274618670 1614331152234087 2189457121084218899 n

274596655 3099529573625425 928799434734630520 n

Το δελτίο Τύπου της ΠΑΕ:

Ισοπαλία για την Κ17 κόντρα στον Απόλλωνα

Αγωνιζόμενη με αριθμητικό μειονέκτημα για όλο το β’ ημίχρονο, η Κ17 του ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 με την αντίστοιχη του Απόλλωνα Σμύρνης, σε αναμέτρηση που έγινε στο γήπεδο του Ατσαλένιου, για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League K17.

Η ομάδα μας είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 13’, με το σουτ του Κλάδου να περνά εκτός της αντίπαλης εστίας. Στο 26’ ο Ζακόπουλος είχε απάντηση στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζαχαριουδάκη, ο οποίος τέσσερα λεπτά αργότερα με κεφαλιά, νίκησε τον γκολκίπερ του Απόλλωνα για το 1-0, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κλάδου.

Στο 45’ ο Ρολάκης αντίκρυσε κόκκινη κάρτα, με την μπάλα να κοντράρει στο χέρι του πάνω στην γραμμή τέρματος, ενώ παράλληλα δόθηκε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μανέτας.

Παρά το γεγονός ότι έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, ο ΟΦΗ δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες στο β’ ημίχρονο. Στο 75’ ο Κλάδος έκανε το σουτ, το οποίο εξουδετέρωσε ο Ζακόπουλος, στο 80’ ο Νοικοκυράκης σούταρε, με την μπάλα να περνά ελάχιστα εκτός της αντίπαλης εστίας, ενώ στο 85’ ο τερματοφύλακας της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» είπε «όχι» και στο σουτ του Μάρα.

Κ17 ΟΦΗ: Κότσι, Νοικοκυράκης, Σαντοριναίος (85’ Κοζανίδης), Σαλούστρος, Ρολάκης, Κουτσουπιάς (75’ Πατηράκης), Ζαχαριουδάκης, Τζεβαμπινάς (46’ Βιδιαδάκης), Τακάκης (60’ Μακράκης), Αδαμάκης (60’ Μάρα), Κλάδος.