03/10/2021 - 14:20

Ήττα με καλή εμφάνιση για την Κ19 του ΟΦΗ

Άξιζε κάτι καλύτερο από το παιχνίδι

Την ήττα με σκορ 0-3 γνώρισε η Κ19 του ΟΦΗ, κόντρα στον ΠΑΟΚ στο ΒΑΚ, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομής της Super League.

H ομάδα του Μανώλη Πατεμτζή, η οποία παρατάχθηκε με αρκετούς 17χρονους στη σύνθεσή της, παρά το αποτέλεσμα, πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, έχασε αρκετές ευκαιρίες και είχε την πρωτοβουλία σε μεγάλο διάστημα του αγώνα.

Η Κ19 του ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 16ο λεπτό με πλασέ του Τίτου Κουτεντάκη, ο οποίος δεν πανηγύρισε το γκολ, καθώς προέρχεται από τα σπλάχνα του ΟΦΗ '94.

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ πήρε τον έλεγχο και είχε πολλές αξιόλογες φάσεις, όμως οι παίκτες του ήταν άστοχοι. Σε μια στιγμή αδράνειας, σε μια αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Αβεντισιάν στο 65ο λεπτό.

Οι Νέοι του Ομίλου συνέχισαν να σπαταλούν ευκαιρίες και ο Δικέφαλος πέτυχε και 3ο γκολ στο 80ο λεπτό, σε μια φάση που οι παίκτες του ΟΦΗ διαμαρτυρήθηκαν ότι οι φιλοξενούμενοι δεν τήρησαν το φερ πλέι, καθώς υπήρχε τραυματισμένος παίκτης της κρητικής ομάδας.

ΟΦΗ (Μ.Πατεμτζής): Μιρασι, Χνάρης Κ., Κορνιλάκης, Σημαιάκης, Γωνιωτάκης, Χαλκιαδάκης, Χνάρης Γ., Λέλεκας, Θεοδοσουλάκης, Αποστολάκης, Μπέκου.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Γεωργαλής, Γιακουμάκης και Σωμαράκης.

Το δελτίο Τύπου της ΠΑΕ:

Την ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε η Κ19 του ΟΦΗ από την αντίστοιχη του ΠΑΟΚ, σε αναμέτρηση που έγινε στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Κ19.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό με το σουτ του Κουτεντάκη να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Μιράσι.

Στο 33′ η ομάδα μας είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο ματς, με τον Λέλεκα να σουτάρει, μετά από πάσα του Θεοδοσουλάκη και τον Μοναστηρλή να διώχνει την μπάλα. Ο Χνάρης έγινε κάτοχος της μπάλας, το σουτ του όμως από την μικρή περιοχή πέρασε άουτ, με το 0-1 να παραμένει μέχρι τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Στο 50′ ο ΟΦΗ είχε μια ακόμη καλή στιγμή, όταν μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Θεοδοσουλάκη, ο Χαλκιαδάκης έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τους ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων να διώχνουν σε κόρνερ. Στο 56′ ο Χαλκιαδάκης επιχείρησε νέο σουτ από τα 20μ., το οποίο εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.

Στο 62′ ο Αβεντισιάν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, διπλασίασε το σκορ για τους Θεσσαλονικείς, ενώ στο 81′ ο Κουλούρης διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Κ19 ΟΦΗ (Μ. Πατεμτζής) – Μιράσι, Χνάρης Κ., Κορνηλάκης (81′ Γεωργαλής), Σημαιάκης (70′ Σωμαράκης), Γωνιωτάκης, Χαλκιαδάκης, Χνάρης Γρ. (81′ Γιακουμάκης), Λέλεκας, Θεοδοσουλάκης, Αποστολάκης, Λαμάι.