04/03/2023 - 14:30

Κ19: Τεσσάρα του ΟΦΗ κόντρα στην ΑΕΚ!

ΟΦΗ - ΑΕΚ 4-1

Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, για την Κ19 του ΟΦΗ, που επικράτησε της ΑΕΚ με σκορ 4-1, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομής της Super League.

H κρητική ομάδα προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό, με σκόρερ τον Μακράκη.

Το 2-0 ήρθε γρήγορα, στο 17ο λεπτό με γκολ του Θεοδοσουλάκη.

Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι στο 76ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Όμως οι Ομιλίτες δεν τους άφησαν ελπίδες για θετικό αποτέλεσμα, καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό έγινε το 3-1 με τον Γανόπουλο.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Φαϊτάκη - που επέστρεψε πρόσφατα από το σοβαρό τραυματισμό του - να σημειώσει το 4-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Μανώλη Πατεμτζή έφθασε στους 28 βαθμούς σε 18 ματς και θα έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στην πρώτη εξάδα, καθώς έχει 3 παιχνίδια λιγότερα!

Το δελτίο Τύπου της ΑΕΚ:

Super League Κ19: ΟΦΗ-ΑΕΚ 4-1

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 4-1 από τον ΟΦΗ σε αγώνα για τη 25η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2022-23 που πραγματοποιήθηκε στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν την ΑΕΚ με δύο γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο (10' Μακράκης, 18' Θεοδοσουλάκης), αλλά η ΑΕΚ έδειξε να μπαίνει ξανά στο παιχνίδι, όταν μείωσε στο 75' με πέναλτι του Κυρσανίδη.

Ωστόσο, ένα αμυντικό λάθος από πλευράς ΑΕΚ δύο λεπτά αργότερα επέτρεψε στον Γανόπουλο να κάνει το 3-1.

Στις καθυστερήσεις ο Φαϊτάκης πέτυχε και 4ο γκολ για τον ΟΦΗ.

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε εμφανώς καταπονημένη από τον «μαραθώνιο» συνολικά 11 αγώνων εντός και εκτός Ελλάδας μέσα σε διάστημα μικρότερο των δύο μηνών, ενώ επηρεάστηκε και από τον τραυματισμό του κεντρικού αμυντικού Κωνσταντίνου Αντωνόπουλου, ο οποίος στο ημίχρονο διακομίστηκε στο νοσοκομείο με διάσειση.

ΑΕΚ (Γενναίος Καραχάλιος): Αγγελόπουλος, Χατζηνικολάου, Κοσίδης, Αντωνόπουλος (45' Κυρσανίδης) Γιαννούλης, Μαρούτσης (66' Σέχου) Κρουσελνίτσκι, Μούτσα, Γεωργέας (58' Παπανικολόπουλος) Κοντάκης (46' Ανδρικόπουλος) Δημητριάδης (46' Βασίλας).