08/05/2024 - 20:30

ΟΦΗ: Βασικός ο Λαγουδάκης στη νίκη της Εθνικής Κ16 - Αλλαγή ο Χνάρης (video)

Βοσνία - Ελλάδα 0-2

Η Εθνική Προ-Παίδων Κ16 επικράτησε εκτός έδρας της Βοσνίας με σκορ 0-2, για το διεθνές τουρνουά UEFA U16 Development Tournament που διεξάγεται στο Σεράγεβο.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε στο 27ο λεπτό με σουτ του Μιχαηλίδη. Στο 76ο λεπτό, η Εθνική Κ16 διπλασίασε τα τέρματά της με δυνατό σουτ του Μπέρδου.

Eπόμενη αναμέτρηση για τους Προ-Παίδες, την Παρασκευή 10/5 στις 12.00 το μεσημέρι, με αντίπαλο την Ουγγαρία.

Οι ενδεκάδες από την ιστοσελίδα των γηπεδούχων:

Βοσνία: Haris Mujanić, Jovan Ćulum, Arman Rebac (77. Marcus Dobrić), Aleksa Bajić, Leon Bogović (64. Vukašin Gostimirović), Benjamin Kadrić (86. Anes Vilić), Said Nišić (77. Dario Arifović), Kenan Vrban, Teufik Hodžić (46. Sergej Simić), Hasan Fatušić (64. Davud Jusić), Benjamin Zulović.

Ελλάδα: Theodors Venetis, Konstantinos Em. Lagoudakis, Traianos Mokris, Christos Kapellas, Grigorios Krommydas, Konstantinos Toursounidis, Loukas Stamellos, Georgios Krommydas, Dimitros Kyriazidis, Dimitros Michailidis, Dimitros Berdos.

Το δελτίο Τύπου της ΕΠΟ:

U-16: Βοσνία/Ερζεγοβίνη - Ελλάδα 0-2

H Εθνική Προπαίδων επικράτησε 2-0 της οικοδέσποινας Βοσνίας/Ερζεγοβίνης στην πρεμιέρα της στο διεθνές αναπτυξιακό τουρνουά U-16 της UEFA, το οποίο λαμβάνει χώρα στο Σαράγεβο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, δεν απειλήθηκε από τους αντιπάλους του και εκκίνησε νικηφόρα την πορεία του στο τουρνουά.

Στο 27ο λεπτό ο Μιχαηλίδης με προβολή μετά από σέντρα του Κρομμύδα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική Ομάδα.

Στο 44ο λεπτό ο Μιχαηλίδης νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Μούγιανιτς, ενώ τo τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπέρδος στο 76ο λεπτό με σουτ από τη μεγάλη περιοχή.

Την Παρασκευή 10 Μαΐου στις 12:00 η Εθνική Ομάδα αντιμετωπίζει την Ουγγαρία για την 2η αγωνιστική του τουρνουά.

Η σύνθεση της Εθνικής

Αρβανιτάκης, Λαγουδάκης, Μόκρης, Κάπελας, Μηνασίδης, Τουρσουνίδης, Σταμέλλος, Κρομμύδας, Κυριαζίδης, Μιχαηλίδης, Μπέρδος.

Στο 2ο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Καλαϊτζίδης, Θεοχάρης, Βενέτης, Γαζής, Μανταζέλης, Σαββίδης, Τρικαλιώτης, Αβραμούλης, Χνάρης.