16/03/2022 - 15:51

Νέα νίκη για την Κ19 του ΟΦΗ!

ΟΦΗ - Βόλος 2-0

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Κ19 του ΟΦΗ, που επικράτησε του Βόλου με σκορ 2-0, στο εξ αναβολής ματς της 23ης αγωνιστικής που διεξήχθη στην Ελιά.

Η ομάδα του Μανώλη Πατεμτζή δυσκολεύθηκε, έδειξε και σημάδια κούρασης από τα συνεχόμενα ματς Κυριακή - Τετάρτη, όμως μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και καθάρισε το παιχνίδι με δύο κεφαλιές.

Στο 51ο λεπτό ο Γωνιωτάκης άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Και στο 68ο λεπτό, ο Σωμαράκης, λίγο μετά την είσοδό του στο ματς, πήρε καλύτερη θέση από τον αντίπαλό του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Με αυτή τη νίκη ο ΟΦΗ έφθασε στους 24 βαθμούς και έπιασε τον Ολυμπιακό στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Επόμενο παιχνίδι την ερχόμενη Κυριακή 20/3 στις 13.30, πάλι στο Δημοτικό Γήπεδο της Ελιάς, με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο εξ αναβολής ματς της 17ης αγωνιστικής.

ΟΦΗ: ΣΑΚΑΛΙΔΗΣ, ΣΗΜΑΙΑΚΗΣ (65' ΚΑΡΑΝΔΙΝΟΣ), ΚΟΡΝΙΛΑΚΗΣ, ΧΝΑΡΗΣ Κ. (86' ΒΙΤΩΡΟΣ), ΓΩΝΙΩΤΑΚΗΣ, ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ (78' ΖΑΧΑΡΙΟΥΔΑΚΗΣ), ΛΕΛΕΚΑΣ (86' ΚΟΥΤΣΟΥΠΙΑΣ), ΘΕΟΔΟΣΟΥΛΑΚΗΣ (65' ΣΩΜΑΡΑΚΗΣ), ΛΑΜΑΪ, ΦΑΪΤΑΚΗΣ

Το δελτίο Τύπου της ΠΑΕ:

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα Super League K19 πήρε το μεσημέρι της Τετάρτης η Κ19 του ΟΦΗ, η οποία χάρη στα γκολ των Γωνιωτάκη και Σωμαράκη επικράτησε με σκορ 2-0 επί της αντίστοιχης του Βόλου στο γήπεδο της Ελιάς, για την εξ αναβολής 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League K19.

Η ομάδα μας, η οποία πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση για ένα ακόμη παιχνίδι, είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 20ο λεπτό, με την κεφαλιά του Λαμάι, μετά από σέντρα του Σημαιάκη, να καταλήγει στα χέρια του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Στο 45’ ο ΟΦΗ έχασε σημαντική ευκαιρία να προηγηθεί, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι, έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια του Αποστολάκη.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Σημαιάκης συνεργάστηκε ωραία με τον Φαϊτάκη, ο οποίος έκανε το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας του Βόλου είχε απάντηση.

Οι ποδοσφαιριστές του Μανώλη Πατεμτζή άνοιξαν το σκορ στο 51’, με την κεφαλιά του Γωνιωτάκη να καταλήγει στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λέλεκα.

Μέσα σε λιγότερο από είκοσι λεπτά, η ομάδα μας διπλασίασε το σκορ, με τον Σωμαράκη, έπειτα από σέντρα του Λαμάι.

Στο 72ο λεπτό, ο Λέλεκας επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής, το οποίο ήταν άστοχο, με το 2-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη του αγώνα.

K19 ΟΦΗ (Μ. Πατεμτζής) – Σακαλίδης, Γωνιωτάκης, Χνάρης (86’ Βιτώρος), Σημαιάκης (65’ Σωμαράκης), Κορνιλάκης, Χαλκιαδάκης, Λέλεκας (86’ Κουτσουπιάς), Αποστολάκης (75’ Ζαχαριουδάκης), Φαϊτάκης, Θεοδοσουλάκης (65’ Καρανδινός), Λαμάι.