09/12/2023 - 17:00

ΟΦΗ: Δεν τα κατάφερε η Κ17 στο ΒΑΚ

ΟΦΗ - Ολυμπιακός 0-1

Ήττα στις λεπτομέρειες για την Κ17

Παρά την προσπάθεια που κατέβαλε και τις φάσεις που δημιούργησε, η Κ17 του ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 0-1 από την αντίστοιχη του Ολυμπιακού στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της 2ης φάσης του Ε’ Ομίλου του πρωταθλήματος Super League K17.

Στο α’ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν κλειστό, χωρίς φάσεις για τις δυο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να είναι αυτός που είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς να γίνεται απειλητικός και τον ΟΦΗ να βγαίνει στις αντεπιθέσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή του β’ ημιχρόνου ανήκε στους φιλοξενούμενους. Στο 48’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φράγκου, ο Καρκατσαλής πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπουστζοκάι.

Στο 59’ ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Μετά από ωραία συνεργασία μεταξύ των ποδοσφαιριστών της ομάδας μας, ο Δάρλας έγινε ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, έπειτα από κάθετη πάσα του Χαραλάμπη, βγήκε σε θέση τετ α τετ και σούταρε, όμως ο Γεωργακόπουλος είχε απάντηση.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 68’ με σουτ του Τζάμαλη, με τους ποδοσφαιριστές της ομάδας μας να διαμαρτύρονται για φάουλ στην αρχή της φάσης. Στο 88’ η ομάδα μας έχασε μια ακόμη ευκαιρία, με τον Δάρλα να σουτάρει από πλάγια θέση και τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να αποκρούει.

Στο 90’ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Βασιλακόπουλο, με το 0-1 να παραμένει μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

ΟΦΗ (Θ. Ελευθεριάδης): Μπουστζοκάι, Κοζυράκης (80’ Μπεϊνάς), Νινιράκης (70’ λ.τ. Καινουργιάκης), Λαγουδάκης, Χαραλαμπάκης, Ντάγια (85’ Κωνσταντακόπουλος Α.), Χαραλάμπης, Χνάρης (70’ Πατραμάνης), Σωμαράκης, Καστελλιανάκης (70’ Παντερής), Δάρλας.

Ολυμπιακός (Δ. Μαυρογενίδης): Γεωργακόπουλος, Σκουρόπουλος (46΄Γιωτόπουλος), Φράγκος, Καρκατσάλης, Σουλανιάκου, Φίλης, Κτενάς (78′ Φλούδας), Λάνα (46′ Μιχαηλίδης), Τζάμαλης (83′ Όσαφι), Πλης (62′ Καρακώστας), Βασιλακόπουλος.