06/01/2024 - 17:57

Ασταμάτητος ο ΟΦΗ στην Pre League με 7x7 νίκες!

ΟΦΗ - Αιγιαλέων 3-1

Οδηγούν ξανά τον ΟΦΗ στην Α1- Εκαναν το 7Χ7 και μπήκαν πρώτοι και αήττητοι στο 2024!

Τα...κομάντο του ΟΦΗ, καθάρισαν και τον ΑΟ Αιγιαλέων με 3-1 στο "παλατάκι" του ΒΑΚ και με το 7Χ7 συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους στην Pre League Aνδρών, με στόχο την επάνοδο, στην μεγάλη κατηγορία.

Οι παίκτες του Νίκου Αντωνιάδη, απέναντι στην μαχητική ομάδα του Αιγίου, έκαναν το καθήκον τους και ξεκίνησαν με ένα καθαρό τρίποντο το 2024.

Ο ΑΟ Αιγιαλέων κατάφερε να κοντράρει τον ΟΦΗ στα δυο πρώτα σετ, ισοφάρισε σε 1-1, αλλά όταν ο ΟΦΗ σοβαρεύτηκε, με όπλο το μπλοκ και το σεβίς, πήρε σχετικά εύκολα, τα δυο επόμενα σετ και πήρε την 7η νίκη του, σε ισάριθμους αγώνες, στην κατηγορία.

Ο ΟΦΗ έπαιξε ξανά χωρίς τον αρχηγό του Γιάννη Ρουμελιωτάκη, ο οποίος ήταν στον πάγκο, αλλά προφυλάχθηκε, ενώ είχε στην σύνθεση του για πρώτη φορά, τον κεντρικό Μιχάλη Καγιαλή, ο οποίος βοήθησε στο μπλόκ, που αποτέλεσε κλειδί για τη νίκη του ΟΦΗ.

Η ομάδα του Αιγίου, με όπλο τον αριστερόχειρα Βραζιλιάνο διαγώνιο Γκιμαράες και οργανωτή τον πολύπειρο (45+) πασαδόρο Γιάννη Λιβαθηνό, πάλεψε όσο μπορούσε το παιχνίδι, αλλά η υψηλή ποιότητα του ΟΦΗ, στα κρίσιμα σημεία, δεν της επετρεψε να ακολουθήσει το ρυθμό του αγώνα.

Στο πρώτο σετ, το Αίγιο βρέθηκε στο 19-20 και στο 22-22, αλλά ο ΟΦΗ με τον εξαιρετικό Μάκινεν και δυο λάθη απο τους Γκιμαράες και Σοάρες, έφεραν τον ΟΦΗ με ένα 3-0 στο 25-22 και του χάρισαν το σετ.

Στο δεύτερο σετ, το Αίγιο στάθηκε καλύτερα και το σετ ήταν θρίλερ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τρία σετ μπολ, μετά το 23-24 και τελικά πήραν το σετ με 24-26 με τον Γκιμαράες.

Το τρίτο σετ, ήταν μονόλογος του ΟΦΗ, που με καλό μπλοκ και τον Μάκινεν σε εξαιρετική μέρα, προηγήθηκε με 20-14 και έκλεισε το σετ εύκολα με 25-16.

Και στο τέταρτο σετ, ο ΟΦΗ ήταν κυρίαρχος με την ομάδα του Αιγίου να δείχνει σημάδια κόπωσης.

Τη διαφορά σε αυτο το σετ, την έκαναν τα 4 μπλοκ του ΟΦΗ (2 ο Ρουσόπουλος, ένα ο Καρατζάς και ένα Μιχαίλοβιτς) και απο το 15-10 η διαφορά ανέβηκε στο 19-11, με τον ΟΦΗ να τελειώνει το σετ και το παιχνίδι με 25-14.

Η νίκη πανηγυρίστηκε απο παίκτες και τεχνικό επιτελείο στον ΟΦΗ και ο τεχνικός του ΟΦΗ Νίκος Αντωνιάδης αφού συνεχάρη τον συνομήλικο του πασαδορο του Αιγίου Λιβαθηνό, με τον οποίο έπαιζαν μαζί στην Εθνική παίδων και κατέκτησαν κάποτε την 5η θέση στον κόσμο, συνεχάρη τους παίκτες του, για μια ακόμη νίκη.

Οπως είπε "πάντα τα παιχνίδια μετά απο μια διακοπή, κρύβουν παγίδες. Το διαχειριστήκαμε καλά, απέναντι σε μια αξιόλογη ομάδα που ξεκίνησε με τρεις νίκες το πρωτάθλημα. Ειμαστε πρώτοι και πάμε με καλή ψυχολογία σε ένα ακόμη δυνατό παιχνίδι με τον Φλοίσβο στο φινάλε του πρώτου γύρου με στόχο να συνεχίσουμε το αήττητο και στην πρώτη θέση".

Ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης απο το τεχνικό τιμ του ΑΟ Αιγιαλέων ανέφερε ότι "ας μην κρυβόμαστε ο ΟΦΗ είναι η καλύτερη ομάδα της κατηγορίας και θα μπορούσε να είναι ομάδα της Α1. Εμείς σταθήκαμε καλά και στόχος μας είναι η πρώτη πεντάδα. Είμαστε μια υγιής ομάδα. Πρέπει να ξεκαθαρίσει η προκήρυξη για να ξέρουμε πόσες ομάδες θα ανέβουν. Ευχαριστουμε τον ΟΦΗ για τη φιλοξενία".

Τα σετ: 25-22, 24-26, 25-16, 25-14.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Καραπουλάκης. Σημ: Παπαδάκη Ανθή. Παρατηρητής: Καρπουζάς.

ΟΦΗ (Νίκος Αντωνιάδης): Μιχαίλοβιτς, Kαρατζάς, Μάκινεν, Ρουσσόπουλος,Μιχελάκης (λ),Γκόνας/ Καφαντάρης, / , Μπαρντακτζιάν, Δαρίδης, Κουκιάς.

ΑΟ Αιγιαλέων (Παναγιώτης Παπαδόπουλος-Παναγιώτης Ρουμελιώτης): Soares, Quimaraes, Μαυραγάνης, Βασιλάκος, Λιβαθηνός, Καραγελωργος (λ)/ Γεωργάτος, Πομώνης, Μούρτζης, Σαλαβασίδης, Δασκαλόπουλος, Σύρος (λ), Πατρινός, Χασάπης.