12/11/2023 - 18:39

Ηττήθηκαν οι Γυναίκες του ΟΦΗ στο ΒΑΚ

ΟΦΗ - Αργυρούπολη 0-3

Η ενημέρωση του ΤΑΑ:

Η απειρία κόστισε στα κορίτσια του ΟΦΗ που έχασαν απο την Αργυρούπολη στο κλειστό του ΒΑΚ (0-3)

Σε ένα ακόμη με ένα έμπειρο αντίπαλο, τα 17χρονα κορίτσια της ομάδας βόλεϊ του ΟΦΗ, τα βρήκαν...σκούρα και ηττήθηκαν με 0-3 σετ (20-25, 23-25, 11-25), στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου Αθλητικού Κέντρου.

Tα κορίτσια του Νίκου Προύφα, αδίκησαν τον εαυτό τους στα δυο πρώτα σετ, τα οποία διεκδίκησαν, αλλά έχασαν στο φινάλε, με αποτέλεσμα να πέσει η ψυχολογία τους και να μην διεκδικήσουν καν το τελευταίο σετ.

Η ομάδα της Αργυρούπολης, που έχει αθλήτριες που έχουν αγωνιστεί στην Pre League και την Α2, είχε τον τρόπο, να αντιδράσει στην πίεση του ΟΦΗ, στα δυο πρώτα σετ να τα κερδίσει στο τέλος (20-25, 23-25) και να βάλει θεμέλια, στην καθαρή της νίκη, καθώς στο τρίτο και τελευταίο σετ, με χαμηλή ψυχολογία τα κορίτσια του ΟΦΗ, δεν κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικά (11-25), απέναντι στον ανώτερο αντίπαλο τους.

Στο πρώτο σετ, τα κορίτσια του Νίκου Προύφα πάλεψαν το σετ μέχρι το 20-20, αλλά εκεί η ομάδα της Αργυρούπολης με ένα σερί 5-0, πήρε το σετ με 20-25.

Στο δεύτερο σετ, μετά το 1-7 της Αργυρούπολης, ο ΟΦΗ απάντησε με ένα σερί 10-3 και προηγήθηκε 16-13, με τις Πρινιωτάκη και Μαριάτου, να κάνουν πολύ καλό παιχνίδι.

Με το σερβίς της Περδικάκη, η Αργυρούπολη επέστρεψε στην τελική ευθεία του σετ (21-21).

Εκει ένα μπλόκ που δέχθηκε η Αραμπατζή (21-22) και ένα καρφί άουτ της ιδιας αθλήτριας, έφεραν την Αργυρούπολη στο 21-23.

Τα κορίτσια του ΟΦΗ, έμειναν όμως στο σετ (23-23), αλλά το σετ πήγε στην Αργυρούπολη (23-25) με ένα καρφί άουτ της Μαριάτου, με διαμαρτυρίες απο τα κορίτσια του ΟΦΗ, που ζήτησαν μπλοκ άουτ, αλλά η απόφαση του διαιτητή δεν άλλαξε.

Αυτό το σετ, μπορούσε πραγματικά να πάει στον ΟΦΗ, αλλά το κέρδισε η Αργυρούπολη, με την εμπειρία της, σε συνδιασμό με την απειρία των κοριτσιών του ΟΦΗ, σε κάποιες κρίσιμες φάσεις, στα τελειώματα του σετ.

Στο τρίτο σετ, τα κορίτσια του ΟΦΗ, εμφανίστηκαν απογοητευμένα και η Αργυρούπολη, το πήρε εύκολα, χωρίς να βρεί αντίσταση με 11-25.

Στις όμορφες στιγμές του αγώνα, το αντάμωμα του προπονητή του ΟΦΗ Νίκου Προύφα και του προπονητή της Αργυρούπολης, Γιώργου Μενδρινού, οι οποίοι συγκινήθηκαν καθώς στο παρελθόν είχαν δουλέψει μαζί στη ΓΕΗ για αρκετά χρόνια.

Μαζί τους η έφορος του ΟΦΗ Αντωνία Γεωργοπούλου, αλλά και η Ηρακλειώτισα ακραία Ιωάννα Περδικακη, που αγωνίζεται πλέον στην Αργυρούπολη.

Ο προπονητής και η έφορος του ΟΦΗ, υποδέχθηκαν τους επισκέπτες με λοuλούδια, κρητικά εδέσματα και πολύ συγκίνηση.

"Με τον Γιώργο Μενδρινό, αλλά και την Περδικάκη έχουμε ζήσει πολλές καλές στιγμές. Σήμερα όμως ήμασταν αντίπαλοι μέσα στο γήπεδο. Τουε εύχομαι ότι καλύτερο" ανέφερε ο τεχνικός του ΟΦΗ, Νίκος Προύφας.

Για το παιχνίδι, είπε ότι "στα δυο πρώτα σετ, είχαμε πάλι κακές επιλογές στο φινάλε και αυτό πρέπει να το συζητήσω με τα κορίτσια. Όπως και το τρίτο σετ, που δεν παλέψαμε μετα το 0-2 και έχει ξαναγίνει. Εχουμε δύσκολο πρόγραμμα στην αρχή και συνεχίζουμε τη δουλειά, για να γίνουμε καλύτεροι".

Ο τεχνικός της Αργυρούπολης, Γιώργος Μενδρινός δάκρυσε στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι, αναφερόμενος στην επιστροφή του στο Ηράκλειο. Οπως είπε "πέρασα 6 υπέροχα χρόνια εδώ, με τη ΓΕΗ και το Νίκο Προύφα, αλλά και την Αντωνία Γεωργοπούλου. Τους ευχαριστώ για την υποδοχή. Εμείς έχουμε αθλήτριες που έχουν παραστάσεις απο μεγαλύτερες κατηγορίες. Αλλά είμαστε νέα ομάδα. Θα μπορούσε ο ΟΦΗ να πάρει τα δυο πρώτα σετ, που ήταν πολύ ανταγωνιστικά. Ο ΟΦΗ έχει πολύ καλή ομάδα, με νέα κορίτσια και μοιάζει σε αυτό που είχαμε κάνει στη ΓΕΗ όταν ανεβήκαμε στην Α2".

Η Ιωάννα Περδικάκη ανέφερε ότι "χαίρομαι που επέστρεψα στο Ηράκλειο και είδα γνώριμα πρόσωπα. Είχαμε κενά στην απόδοση μας. Η νεανική ομάδα του ΟΦΗ παίζει με πολύ ενθουσιασμό και αυτό δεν το βλέπεις σε πολλές ομάδες".

Τα σετ: 20-25, 23-25, 11-25